Kategoriler
Teknoloji

Volvo Uçan Araba Şirketi Satın Aldı

Dünyanın en sağlam arabalarını üreten Volvo, uçan araba şirketi satın aldı. Volvo’nun Çin’de bulunan şirketlerinden biri MBA öğrencilerinin girişimcilikleri ile kurulan ve uçan araba üretimi için çalışan Terrafugai şirketini satın aldı. Volvo’nun böyle bir şirketi satın alması ” Volvo uçan araba mı üretecek ?” düşüncesini akıllara getiriyor.

Küresel anlamda dünyanın bir çok yerinde bağlantıları olan Volvo bu tür girişimlere yabancı değil. Çünkü Volvo’nun ürettiği araçların tasarımını kimliğini bünyesinde birden fazla barındırdığı şirketlere borçlu. Volvo’nun Çin’de ciddi girişimleri de bulunuyor.  Zhejiang Geely Holding isimli Volvo’nun alt şirketi,  uçan araba üretimi için kolları sıvadı. Firmayı satın alarak projeye büyük bir adım atan firmanın sonuca ulaşıp ulaşamayacağı merakla bekleniyor. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Volvo gibi dünya devinin uçan arabayı üretecek olması fikri  hiç de şaşırtıcı değil.

Çin’de 11 yıl önce bir öğrenci tarafından kurulan uçan araba firması Terrafugia bu alanda AR-GE faaliyetlerini sürdürüyordu. Volvo’nun firmayı satın alması ile birlikte iki şirket uçan araba uçan araba projesini duyurmuş oldular. Volvo’nun  böyle bir girişime başvurması otomotiv sektörü açısından önemli. Çünkü diğer firmaların Volvo’nun bu atağına karşı bir hamle yapması beklenebilir. Rekabet koşullarını dengede tutma açısından bizleri ilginç haberler bekliyor olacak.

Ayrıca Terrafugia, 2009 yılından itibaren ürettikleri prototipler ile ABD’de bir takım deneme ve geliştirmeler yapmıştı. Gizlenen kanatları ile pervaneli otomobil Transition ABD’de Uçan araba yasalarına uyum sağlayan ilk araba olmuştu. Firma bu arabalardan yaklaşık 279.000 dolara bir kaç adet satış yapmıştı.

Volvo’nun bu yeni girişimi sonucunda bizleri neler bekliyor hep birlikte göreceğiz.  Peki sizin bir uçan arabanız olsa fena mı olurdu ? 🙂

   İşte 2009 yılından beri geliştirilen Terrafugia Transition Uçan Araba 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir