Kategoriler
Teknoloji

Teknoloji nedir

Teknoloji, bilim insanlarının hayatı kolaylaştırmak adına bir çok anlamda yürütülmekte oldukları çalışmalardan meydana gelir. Teknolojinin ana temeli sanayidir bir buluşun var oluşu ham maddelerden yola çıkarak bilim insanların bir çok deneyden sonra sapladıkları sonuçla birlikte ortaya çıkan buluş, icat gibi ortaya çıkan sonuç teknolojik gelişmedir. Bu gelişimin ortak adı olarak teknolojidir.

Teknoloji gelişimi doğal kaynakların basit bir araç olarak insanlar tarafından kullanılmasıyla birlikte günümüze uzun soluklu hızlı bir gelişim sağladı. Şuanda insanlar arasında teknoloji olarak sayılabilecek bilgisayarlar, cep telefonları, dijital cihazlar bulunmaktadır tabi ki teknoloji bununla sınırlı değildir. Savunma sanayisi, Uzay teknolojisi, robot teknolojisi gibi büyük atılımlarda gelişmiş ülkeler tarafından uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkeler teknolojiyi tam anlamıyla kullanmakta olup özellikle savunma sanayi ve istihbarat için büyük bütçeler ayırmaktadırlar. İnsanlar teknolojiyi yakından takip edebilmek için çeşitli yayın organlarını kullanmaktadırlar özellikle internet ortamında teknoloji haberi veren bir çok site bulunmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknolojinin insanlara ne kadar yararı varsa bir o kadarda zararı var. Özellikle teknolojinin zararları dünyayı etkilemektedir çevreye verdiği zarar, doğal kaynakların tüketilmesi, küresel ısınmayla birlikte buzulların erimesi, ozon tabakasının delinmesi gibi önemli zararlar vermektedir. Elektro manyetik, SAR, radyasyon, gibi parazitler de insan ırkını tehdit etmektedir. Her ne kadar teknolojinin zararlarının farkında olsak da sisteme oturmuş bir vazgeçilmez olduğunu da unutmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir