Kategoriler
Teknoloji

SpaceX yarın gizli bir göreve çıkacak

Bir süre önce Türkiye’ye gelip Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ve gündemden bir süre düşmeyen Elon Musk’ın uzay şirketi olan SpaceX yarın gizli bir göreve çıkacak. Henüz tam olarak detaylarını kimsenin bilmediği bu görev çok gizli olarak nitelendiriliyor.

Girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, yarın kod adı “ZUMA” olan ve Falcon 9 roketinin kullanılacağı bir uyduyu yörüngeye fırlatacak.  Konu hakkında tek bilinen şey kod adı ve ABD hükümeti için bir çalışma yapılacağı. Henüz konu hakkında ABD Hükümeti veya SpaceX tarafından herhangi bir açıklama gelmedi.7

Normal şartlar altında bugün fırlatılması beklenen roketin hava şartları nedeni ile Perşembe gününe ertelendiği biliniyor. Ancak diğer bir bilgiye göre ABD hükümeti füzenin en geç 30 Kasım’a kadar fırlatılmasını istiyor. Zuma kod adlı uydunun geliştirilmesi  Northrop Grumman şirketi tarafından yapılmış. Şirket yetkilileri Zuma hakkında herhangi bir bilgi paylaşmıyorlar.

Zuma kod adlı uydunun 16 Kasım günü 20.00 – 22.00 saatleri arasında fırlatılması bekleniyor. Türkiye saati ile ise 17 Kasım 04.00 – 06.00 saatleri arasına denk gelecek.  Ayrıca bu görev SpaceX şirketinin bu yılki 17. görevi. Firma her geçen gün başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor.

https://www.donanimhaber.com/uzay/haberleri/SpaceX-yarin-gizli-bir-goreve-cikiyor-Detaylarini-kimse-bilmiyor.htm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir