Kategoriler
Teknoloji

SEC’den Poloniex’e Ceza

BD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Poloniex’i, kayıtsız kripto para borsası işletmekle suçladı. Borsa ise SEC ile anlaşma yoluna giderek, 10.34 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

SEC, platformun ABD’li yatırımcılara açık olduğunu ancak “Poloniex’in ulusal bir menkul kıymetler borsası olarak kayıt yaptırmadığını” ve kayıttan muaf olmadığını açıkladı. Bunu yapmaması, Borsa Yasası’nın 5. Bölümünün ihlali anlamına geliyordu.

SEC Poloniex ile ilgili suçlamasında, Haziran 2017 ve Kasım 2019 arasındaki faaliyetlerini gerekçe gösterdi. Borsanın kayıtlı bir platform olmadığı halde menkul kıymet sınıfında olan dijital varlıkların ticaretini yaptığını, ayrıca borsanın menkul kıymet olarak kabul edilen tokenleri listeleme konusunda “agresif” bir tutum sergilediğini belirtti.

Poloniex Artan Kârı Seçti !

SEC Uygulama Birimi Başkanı Kristina Littman yaptığı açıklamada;

Poloniex, SEC’in düzenleyici rejimini atlatmaya çalıştı. Kayıtlı olmayan borsasına dijital varlık menkul kıymetlerini dahil ederek, federal menkul kıymetler yasalarına uyumlu olmak yerine, artan kârı seçti. Poloniex, SEC’in bulgularını reddetmedi ve durdurma emrine karşı gelmedi. Faizler dahil toplam 10.388.309 $ ödemeyi kabul etti. dedi.

Poloniex Borsası Hakkında

Merkezi ABD’deki Delaware’de bulunan Poloniex, 2014 yılında Tristan D’Agosta tarafından kurulan bir kripto para borsasıdır. Poloniex borsası yatırımcılarına; Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok kripto paranın ticarini yapmalarına olanak sağlamaktadır. Yoğun kullanılan borsa, hem alıcıdan hem de satıcıdan yaptıkları günlük ticaretten ücret alarak kazanç sağlar. Poloniex ayrıca, daha deneyimli yatırımcılar için marj ticareti (margin trade) ve Poloniex kredileri (lending) gibi ek hizmetler de sunmaktadır.

Kaynak: https://www.kriptoparabilgi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir