Kategoriler
Teknoloji

Samsung’dan Kendi Kendine Giden Araç Üretimi

Dünya üzerinde öncü şirketler olarak bilinen ve teknoloji alanında oldukça fazla çalışmalar yürüten şirketlerden birisi de Samsung. Teknolojinin ilerlemesi ve şirketin bu ilerlemeyi yakalayabilmesi için yürüttüğü çalışmalardan biri olan kendi kendine giden araç üretimi dünya üzerinde çok fazla ses getirmişti.

Yapay zeka yazılımlarının kullanılarak aracın kendi kendini kontrol edebilecek durumda olması düşüncesiyle yola çıkan Samsung firması bu araçları test edebilmek adına gerekli bütün izinleri alarak işe koyuldu. Mobil cihazlarında kullandıkları yapay zekaları otomotiv sektörüne entegre ederek aracın kendi kendini idare edebilmesini sağlayan modelde araç sahibinin belirli komutlar girerek aracın kontrolünü ister manuel düzeyde ister otomatik düzeyde tutabileceği öğrenildi.

Araç Testleri Güney Kore’den Sonra Kaloforniya’da Yapılacak

Bu yapay zekayı test etmek adına bir süre önce Güney Kore’de çalışmalarına başlayan ve gerekli izinleri alan Samsung firması, bu alanda yapmış olduğu testleri şimdi de Kaliforniya üzerinde gerçekleştirecek. Araçlar adına platform ve yazılım desteğini sağlamayı amaçlayan Samsung firması gelecek dönemlerde ortaya çıkacak olan tanımın şimdiden “araba” olarak adlandırılmasını istiyor. Kaliforniye eyaletinin devlet yolları üzerinden testi yapılacak olan bu yapay zekanın Amerika Birleşik Devletleri yolları üzerinde alıştırılması amaçlanıyor. Dünya üzerinde hemen her ülkenin kendine ait olan trafik kuralları baz alındığı zaman bu testlerin Türkiye dahil olmak üzere, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler kapsamında yapılması bekleniyor. Araç tutuş ve trafik kurallarının yer aldığı pek çok etkene göre yapay zeka üretimini planlayan ve buna göre cihazlara bu zekayı entegre etmeyi planlayan Samsung firmasının, Kaliforniya eyaletinden sonra ise hangi ülkede test yapmak için izin alacağı merak konusu. Bunu ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir