Kategoriler
Teknoloji

New York, Moskova ve Dubai gelecekte nasıl görünecek?

Kaspersky Lab’in geleceğe yönelik web sitesi, dünyanın dört bir yanındaki insanların gelecek tahminlerini paylaşmalarını daha önce hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor ve kullanıcıları en iyi tahmini seçmeye davet ediyor.

Kaspersky Lab’in popüler multimedya projesi Earth 2050, Dubai, New York ve Moskova’nın gelecek panoramalarıyla güncellendi. Site, dünyanın 30 yıl sonra nasıl görüneceğine dair fütüristik bir görüntü sunuyor. Projede ilk olarak araştırmacılardan gelen içeriklere yer verilmişti. Projenin bir sonraki aşamasında ise herkes kendi gelecek vizyonunu paylaşmaya davet ediliyor. Bunun için siteye basit bir yükleme ve paylaşma işlevi eklendi. Büyük ilgi gören projenin sitesi, son dokuz ay içinde 1 milyon kez görüntülendi.

Siteye yeni birçok panorama eklendi. Fütüristlerin, Moskova ve Dubai’nin 10, 20 ve 30 yıl sonra nasıl görüneceğine dair düşünceleri bu panoramalarda görülebilyor. Ayrıca New York için de yeni bir panorama bulunuyor.

Ayrıca kullanıcılar da projedeki gelecek tahminlerini site üzerinde oylayabiliyor ve hangi tahminin diğerlerine göre daha gerçekçi olduğunun anlaşılmasına yardımcı olabiliyorlar. Basit tahminler, panoramalar, grafik çalışmalar veya yazar profilleri de sosyal kanallar üzerinden paylaşılabiliyor. Böylece kullanıcıların birbirleriyle fikir alışverişi yapması kolaylaşıyor.

Kaspersky Lab Tüketici Sosyal Medya Lideri Vladislav Biryukov, “Kullanıcıların hangi gelecek vizyonlarını olumlu ve gerçekçi bulduklarını daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Projede yaptığımız bu değişikliklerle kullanıcıları çok daha fazla geri bildirim vermeye teşvik ediyoruz. Son bir kaç ay içinde insanların gelecek vizyonlarını ve fikirlerini paylaşmaya çok ilgi gösterdiklerini gördük” dedi.

2050.earth web sitesini ziyaret eden kullanıcılar ilgi alanlarındaki tahminleri gösteren etiketler de görebilecek. Bu sayede kolayca arama yapabilecekler. Tüm grafik çalışmalar Sanat olarak adlandırılan özel bir alt sayfada toplandı. Oy verildikçe diğer kullanıcılara sunulan bilgi de böylece artmış olacak. Tüm bu yeni özelliklerle birlikte geleceğin dünyasına dair tahminler çok daha ilginç hale gelecek.

Vladislav Biryukov, Red Dot Best of the Best ödülüne layık görülen projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Bu projenin sadece fütüristlerin değil tasarımcıların da ilgisini çekmesinden gurur duyuyoruz. Geleceği görsellerle anlamanın metinle anlamaktan daha kolay olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden görsel olarak iddialı bir tasarım konseptini benimsedik. Tasarım topluluğunun bu yaklaşımımıza destek verdiğini görmek bizim için çok değerli. Bu site, insanların geleceğin nasıl olacağını ve geleceği daha iyi hale getirmek için bugün neler yapabileceğimizi düşünmelerini sağlamak için tasarlandı. Elbette, bir yıl sonra havanın nasıl olacağını bilmek nasıl zorsa uzak gelecekte bizi nelerin beklediğini tahmin etmek de o denli zor. Ancak yine de geleceğe bakmanın, dünya çapında karşılaşabileceğimiz potansiyel zorluklardan kaçınmamıza yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir