Kategoriler
Teknoloji

Mastercard : Parmak İzi Sensörlü Banka Kartları

Telefon ve kasalardan sonra Parmak İzi Sensörleri bundan böyle finans sektörü kredi kartlarında da hayata geçmeye hazırlanıyor.

Mastercard tarafından hayata geçirilmesi için çalışmaların yapıldığı parmak izi sensörleri için bu yılın sonuna kadar hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Bu tüm çip’li banka kartları ve kredi kartlarını kapsayacak ve şifre kullanımı yerine biyo-metrik parmak izi onayı zorunlu hale gelecek. Bildiğiniz gibi parmak izi okuyuculu güvenlik önlemleri telefon , kasa ve kapılarda olduğu gibi bundan böyle mastercard kredi kartlarında da bu teknoji‘yi kullanacak. Parmak izi sensörleri ile kullanıcılar daha güvenli olarak kartlarını kullanabilecekler.
Şimdilerde bilindiği gibi pin kodu ve imzaların artık güvenlik açısından tehlike oluşturmaya başlaması bu yöntem ile pos cihazları üzerine şifre tuşlama ve slip imzalama döneminin de ortadan kalkmış olacağı görünüyor.
Bu teknoloji kartların şu sıralar Güney Afrika‘da uygulandığı ve sonuçların olumlu olması dahilinde yıl sonu itibari ile tüm dünya da devreye gireceği belirtiliyor. Bu sistemin tüm dünyada devreye girmesi ile birlikte bankalar müşterileri için konuyu ve kullanımını detaylı
şekilde anlatarak almak isteyen kullanıcıların bankada parmak izlerini tarattırması ile oluşacak. Okutulan bu parmak izleri şifreli dijital örnek olarak kartın üzerindeki çip’te saklanacak. Bu parmak izleriniz sayesinde kartınızın başka bir kişinin kullanımına izin verilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir