Kategoriler
Teknoloji

Made in China yeni toplu taşıma araçları

Çinin üretkenliği tıpkı nüfusuna benziyor. Çinliler şimdi de 2018 yılında faaliyete geçirmeyi planladıkları bir toplu taşıma aracı yapıyor ve üstelik sürücüsüz olarak.

Çin deyince aklımıza gelen ilk şeylerden bir tanesi her şey. Evet bugün dünya teknolojisinin pazarlandığı merkezlerin başında Çin gelmekte. Bizler hangi ürünü elimize alsak arkasında mutlaka “Made In China” ibaresini görüyoruz. Büyük teknoloji devleri imalatçılar ihracatçılar küçük veya büyük her işletme bu beşikten mutlaka geçiyor.

Çin’in en büyük sıkıntısı

Çin de büyük bir nüfus yoğunluğu ve trafik sıkıntısını yaşandığı gerçeği her geçen gün Çinli teknoloji beyinleri bir adım daha yenilikçiliğe zorluyor. Çin de önümüzdeki yıl için faaliyete geçirilmesi planlanan tramway otobüs karışımı yeni araç hayata geçirilecek. Üstelik belirli bir güzergahta bu mini akıllı otobüs sürücüsüz taşıma işi yapabilecek.

Çinli akıllı otobüsler

Bu akıllı otobüsler  CRRC isimli firma tarafından üretilecek ve ART adı verilen akıllı otobüslerin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise tren gibi modüler bir yapıya sahip olması. Trenler de olduğu gibi bu akıllı otobüse vagon ekleniyor veya çıkarılıyor olması. Fakat herhangi bir ray ihtiyacı duyulmuyor. CRRC mühendisleri yoldaki beyaz şeritleri sensörler sayesinde takip edebiliyor ve bu şeritler akıllı otobüs için ray görevi görmektedir diyor. Ayrıca akıllı otobüslerin diğer özellikleri ise şöyle.

Akıllı otobüslerin uzunluğu 30 metre 300 kişi yolcu kapasitesine sahip. Hibrid akıllı otobüslere istenilir ise vagon eklenip çıkarılabiliyor ve saatteki hızı 70 km. Hibrid akıllı otobüsler 10 dakikalık şarj ile 25 km yol alabilme özelliğine de sahip.

Akıllı otobüs maliyeti ne kadar

Çin’in bu yöntem ile ulaşımda oldukça tasarruf edecekleri belirtiliyor. 1 km metro ile taşıma işi ile mukayese edildiğinde elde edilen kazancın 100 milyon dolar kadar olduğu belirtiliyor. Bu akıllı otobüslerin maliyetinin 2 milyon dolar iken bir km metro inşa etmenin maliyetinin 102 milyon dolar olduğu söylenmekte. Akıllı otobüslerin 2018 yılı ilk çeyreğinde ilk olarak Hunon bölgesindeki 4 milyonluk Zhuzhou şehrinde kullanılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir