Kategoriler
Teknoloji

Günün teknoloji haberi, Porsche Cayenne Bir Rekora İmza Attı

Porsche Cayenne lüks otomobili, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hak etti. Tam 285 tonluk Airbus A380 uçağı çekmeyi başaran otomobil, görenleri şok etti!

Daha önce 2013’ten beri bu rekoru elinde tutan aynı kişiden rekoru devralmış oldu. Volkswagen Touareg V10 TDI da daha önce 155 tonluk bir uçağı, Boeing 747’yi çekerek rekor kırmıştı. Neredeyse 10 yıl önce gerçekleşen bu denemeden sonra 2013’te de Nissan Patrol aracı 170 tonluk bir kargo uçağını çekerek bu rekoru kırmıştı.

VW Grubu son hamlesi ile tüm zamanların en başarılı performansını sergiledi. Standart bir Porsche Cayenne S Diesel ile unvanı elinde tutmayı başardı. Çekme işlemi için aracın standart çekme barına özel bir çekme donanımı yerleştirildi. 285 tonluk Airbus uçağı çekmek için hazırlanan Porsche Cayenne SUV, 4.1 litrelik V8 motorlu dizel, 385 bg, 850 Nm’lik çıkışa sahip çift turboluydu.

Güçlü donanımlarla bezenen SUV araç, 285 tonluk uçağı çekmeyi başardı. Ve şimdiye dek en ağır uçağı çeken üretim aracı unvanını kazandı. VW grubunun üyesi, böylece rekorlar kitabına girmeyi başarmış oldu. Muhteşem rekor denemesi Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda yapıldı. Direksiyonun arkasındaki isim ise şirketin GB teknisyeni Richard Payne oldu. Porsche’nin SUV’si aynı görevi 80 Nm yerine 50 Nm gibi daha az çıkışa sahip bir motorla da yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir