Kategoriler
Teknoloji

Google’dan Samsung’a 3,5 Milyar Dolar

Google cep telefonlarında arama motoru olabilmek için paraları saçmaktan çekinmiyor. Apple ile yaptığı anlaşma ile dikkatleri çeken Google, 3 milyar dolar ödeyerek Apple telefonlarında arama motoru olarak yerini aldı.

Yapılan tüm aramalarda %50 gelir kazanan Apple’in 3 milyar dolar ödemesinin boş bir yatırım olmadı böylece öğrenilmiş oldu. Şuan Orta ve Doğu Avrupa’da açık ara farkla satış çıtasını birinci sırada tutan Samsung’a 3,5 milyar dolar ödeyecek olan Google üstelik arama verilerine de erişim sağlayamayacak.

Google’dan Geri Dönüşümsüz Yatırım

Google’ın her geçen gün bir yenilik eklediği geliştirme çalışmaları haberleri duyulurken yaptığı yatırımlarda takipten kaçmıyor. Apple’a yaptığı yatırımın kendisine dönüşünün çok daha karlı olacağı konuşulan Google’ın daha fazlasını ödeyerek Samsung’a yaptığı yatırımdan nasıl bir geri dönüş alacağı merak konusu.

Güney Kore’nin günlük gazetesinde yayınlanan habere göre Samsung’un Galaxy telefonlarında arama motoru olmak isteyen Google, 4 Trilyon Won yani 3,5 Milyar Dolar ödeyecek. Samsung için tamamen kar olan bu anlaşma olduğu gibi gelirlerine eklenmiş olacak. Ancak Google için geri dönüşü olmayan bu yatırım pek karlı gibi görünmüyor.

Apple ile yaptığı anlaşmada 3 milyar dolar ödeyen Google aynı zamanda Apple kullanıcılarının arama motorunda yapmış olduğu aramaların %50’sini kazanıyor. Ancak bu önerge Samsung cihazlarda uygulanamıyor. Samsung cihazlarında mevcut olan tarayıcılardan yapılan aramalar ve gösterilen reklamlar maalesef ki sayılamıyor. Üstelik ne kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olursanız olun. Bu durumda Google’ın bu yatırımdan beklediği geri dönüş karı nedir bilinemiyor. Bu aramaları sayılabilir hale getirmek üzere bir uygulama kullanmayı hedeflediği düşünülen Google ve Samsung arasında nasıl bir kar paylaşımı yapılacak henüz bilinmiyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir