Kategoriler
Teknoloji

Elon Musk’dan Yapay Zekâ Tehlikelerine Karşı Uyarılar

Elon Musk’dan Yapay Zekâ Tehlikelerine Karşı Uyarılar geldi. Amerikalı girişimci ve yenilikçi teknolojinin tanınan isimlerinden olan Elon Musk, son yıllarda gelişen yapay zekâ teknolojilerinden duyduğu kaygıyı dile getirdi. Bu kaygısını yapay zekâ insanlık tarihinin en büyük tehlikelerinden birine yol açabilir” şeklinde tanımlayan Musk, yapay zekâların insan kontrolünden çıkmaları durumunda ise bir dizi felaket senaryosunun akla geldiğini ve bu durumun hiç istenmeyecek sonuçlar doğurabileceği konusunda bir takım uyarılarda bulundu.

2017 Valiler Cemiyeti Konuşmasında Musk

2017 yılı Ulusal Valiler Cemiyeti Yaz Buluşmasında misafir konuşmacı olarak bulunan Musk, yapay zekâyı da kapsayan bir dizi yenilikçi gelişme ve buluşlar hakkında konuşmalarda bulundu. Tesla ve SpaceX markalarının kurucusu ve Ceo’su olan Elon Musk, konuşması sırasında salonda bulunan Valilere yapay zekânın kontrol atlına alınması gereken yönetmelikler uygulamaları konusunda bir takım uyarılarda bulunarak çok geç kalınmadan tasarrufların bu hayata geçmesinin gerektiğini aktardı. Yapay zekâ konusunda kendisinin de çok ileri düzeyde gelişimler kaydettiğini fakat buna karşın çekinmediğini belirten Musk bunun açıklamasını ise koymuş olduğu kısıtlamalar ile açıklıyor. Kısıtlama konulduğunda çekinilecek bir durum kalmadığını ve yapay zekâların insanların en büyük yardımcıları olarak kalmaya devam etmeleri önünde bir engel bulunmadığını söyleyen Bilim Adamı, yapay zekâlardan korkma sebebini ise kısıtlama dışı kalmalarından ve kontrolün kaybedilmesi düşüncesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Yapay Zekâ Geleceğin Zorunlulukları Arasında mı?

Toplantıya katılan Valilerin sorularını da yanıtlayan Elon Musk, yapay zekâların geleceğin zorunlulukları arasında yer alıp almadıkları şeklindeki sorulara ise ”evet, geleceğimizde yapay zekâlar bir yaşam zorunluluğu haline gelebilir fakat insan kontrolünde olmaları koşulu ile” yanıtını verirken bazı Valilerin yeni gelişme alanındaki yapay zekâların ne gibi düzenlemeler ile kontrol altında tutulması gerektiği sorularına da ” Yapılacak ilk iş konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmak ve sorunların doğasını anlamak olacaktır” şeklinde yanıt verdi. Konuşmaların devamı ise yapay zekânın uzay araştırmalarında kullanılması düşünceleri ve insansız çalışma ortamlarında kullanılabilme yetileri hakkında bilgi alışverişi şeklinde noktalandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir