Kategoriler
Teknoloji

Çin Pazarı ve Elektrikli Otomobiller

Otomobil endüstrisi çılgın bir değişimin içine girdi. Yarım asırda olmayan yeniliklerin önümüzdeki 5 yıl içerisinde hayata geçeceği belirtiliyor.

Elektrikli otomobil üreten şirket sayısı günden güne artış gösterirken kullanıcıların bunun için tam hazır olmadığı da ortada. Çünkü gerek otomobil gerek elektrikli ev alımı için uzun uzun kuyruklar oluşmamıştır. Endüstride esas olan otomobil pazarının karlı geleceğidir. Bunun için en iyi ve gözde pazarı ise Çin’de araba satmak.

Otomobil üreticileri giderek artan Çin deki potansiyele dikkat çekiyor. Ve Çin’in şuan için dünyanın en önemli pazarı olduğuna dikkat çekiyorlar.
Bu pazarda dünyanın ünlü markalarının da kazançlarının olduğu bilinen bir gerçek.
Maserati Global CEO’su Reid Bigland New York gösterisinde toplantıda “Bugün yüzde yüz takvim yılı üzerindeyiz” dedi. “Çin, dünyadaki bir numaralı Quattroporte pazarımızdır. Elektrifikasyon ile Çin’de gelecek nesil araçlara çok kararlıyız. Çin’de Maserati’ye ilgi duyan
çok sayıda cep telefonu kullanıcısı var. ” Buna karşılık Çin hükumeti lüks otomobillere vergi eklediği halde spekülasyona ve lüks satışların tutarlılığına rağmen Çin piyasası patlamaya devam ediyor. Maserati;Porsche ve McLaren Çin de satışlarından rekor elde etiklerinin altını çizdi.
Geçen yıla oranla ABD de 17,5 milyon satış yapılırken Çin pazarında bu rakamın 28 milyon olması pazarın küçümsenmeyecek kadar önemli olduğu yönündedir.
Otomobil üreticileri Çin pazarından gelen talepler doğrultusunda ürün gamlarını daha geniş arka koltuklu ve şoförlü araç olarak sedan ve suv olarak üretiyorlar. Suv grubuna talep artışta olsa da  Çin’in çevresel hesaplara karşı karşıya olduğu için elektrikli otomobil üretimi hız kazanmakta. Geçtiğimiz yıl Çin hükumeti 2018 yılına kadar toplam filonun %8 inin yakıtla verimli araç olmasını önermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir