Kategoriler
Teknoloji

Beyinle İletişime Geçiliyor

Teknolojik buluşların gün geçtikçe ilerlemesi nedeniyle, artık görme engelli kişiler de görebilecek. Çünkü Beyinle İletişime Geçiliyor. Görme engeline sahip olan kişiler, beyinlerine açılmış bir pencereyle gözlerini değiştirerek çevreyi görebilecek. Berkeley Üniversitesinin araştırmalarına göre, Darpa tarafından finanse edilen birçok kurumdan bir tanesi, bu teknolojinin görme engelli kişilere yapılacak bir cihaz sayesinde aktarım yapılacağını anlatıyor. Araştırmacıların asıl hedefi, önümüzdeki 4 yıl içerisinde bu projeyi hayata geçirmek olarak biliniyor. Ancak bu süreci olabildiğince yavaş ilerleterek en ufak ayrıntının bile atlanmamasını istiyorlar. Araştırmalar ilk olarak vücutta bulunan organizmaların beyinleri okuyup çevreyi yazmaya çevirmeyi hedefliyor. İlk hedef olarak ise çalışmanın başlangıcı niteliğinin beyin okunması ve yazılması için bir makine oluşturmak isteniyor.

Göz Olmadan Görülebilecek

Göz olmadan görülebilmesi için beynin okunması ve yazıya dökülmesi gerekiyor. Bu yüzden araştırmacılar, okuma ve yazma işleminin aynı zamanda kişinin davranışlarının ve sinirlerinin de kontrol altına alınabileceğini söylüyorlar. Sinirsel aktive merkezi kontrol edildikten sonra davranışların da kontrolü sağlanarak standart hayat düzeyine ulaştırılmak hedefleniyor. Bu projenin kurucusu ise, Moleküler ve Hücresel Biyoloji Profesörü Ehud Isacoff adında bir kişidir. Beyinle konuşma ve iletişime geçme yetkisi görmeyen kişiye görme, felçli olan bir kişiye de dokunma hissini yaşatacak derecede önem sağlıyor.

Felçli Olanlar Dokunmayı Hissedecek

Beyinle ilgili olan nörolojik hastalıklar, iletişime geçildiği anda oluşan hasarların ve hastalıkların giderilmesini sağlayacak. Protein üreten nöronlar incelenerek yapıları yüksek miktarda ışık ile değerlendirilecek. Bu hasarlı nöronların içerisine bir gen yerleştirilerek orada aktive edilmiş hasarların onarılması konusunda yardım sağlayacak. Yazma işlemi böylelikle tamamlanacak. Okuma işlemi için de, çok küçük boyutlarda mikroskop üretildi. Bu mikroskop sayesinde yazma işlemi tamamlanıp, okuma işlemi gerçekleştirilecek. Bu sayede görmeyen kişilere görüş alanı oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir