Kategoriler
Teknoloji

Artık pilotların yerini robotlar alacak

İnsansız araç, insansız tramvay derken şimdide robotlar pilot koltuğuna oturarak insansız uçak koltuğuna oturuyor. CARNAC isimli robot, üstün yetenekleri ile uçuşları kokpit’den yönlendirecek.

Aslında uçaklarda otomatik pilot olduğu bilinmekte yalnız  CARNAC isimli robot, pilotların yerini tamamen alacak ucağı kaldırıp indirebilecek. RE2 Robotics, tarafından geliştirilen bu sistem tamamen geliştirilerek tam otomatik insansız bir pilot ortaya koymayı başardı.

Uçaklar artık ona emanet

RE2 Robotics, Robotlar üzerinde geliştirmeler yapan ve bu geliştirmeleri insan yetisine benzer özellikler eklemesiyle ünlü bir şirket. Özellikle insanların el, kol hareketlerini, mimik hareketlerini taklit ederek, tepki mekanizmasını geliştiren robotlar ile ivme kazanıyor. bomba imha umanı bir robot geliştiren şirket, şimdi ise buna benzer şekilde el kullanma yeteneklerini kontrole dayalı sistem mekanizmasıyla pilot robotlar geliştiriyor.

1.49 milyon dolarlık yatırım ile bu işi üstlenen RE2 robotikcs, uçağı yönetebilecek kollara sahip robotlar üreterek olaya yeni bir boyut kazandıracak. Uçakla tamamen entegreli bir şekilde çalışacak olan robot mevcut olarak kullanılan pilot kabinine yerleştirilmesi ile insansız uçak görevini sağlıklı bir şekilde tamamlamış oluyor.

Robotun, Karar verme, kararı anında uygulama, strateji geliştirme gibi özelliklere sahip olması ve kule ile irtibat durumu bağlantı kesilmeden iletişim kurması düşünülüyor. Aynı bir insan gibi güvenli uçuş sağlayabilmesi firma yetkileri tarafından çok önemli olduğu için her hangi bir hata durumunda neler yapılması gerektiğini anlamak maksadıyla uçuş sırasında yanında gerçek bir pilot olacaktır. Ne zaman test aşamasına gireceği henüz bilinmese’de şimdiden heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir