Kategoriler
Teknoloji

Apple yeni iPhone’ları geri dönüşüm malzemeleriyle yapacak

Kapitalizm dahi bazen insafa gelebiliyor ve Apple’ın yeni ‘geri dönüşüm politikası’ da buna en iyi örneklerden. Kaliforni’ya merkezli dünya devi teknoloji firması, yeni ve etkileyici amacını açıklarken, ilerleyen zamanlarda cihazlarında sadece geri dönüştürülmüş materyaller kullanacak.

Apple tarafından 2017 Çevre Sorumluluğu Raporu yayınlanırken, buna göre firmanın sıradaki amacı cihazlarında sadece geri dönüşüm malzemelerini kullanmak. Tabii her şeye rağmen, bu firmanın kısa vadede gerçekleştirebileceği bir şey değil.

Apple’ın şimdiki durumu ne?

Aslında Apple bu politikayı şu anda da uyguluyor fakat iPhone akıllı telefonlarda kullanılan teknolojinin sadece çok küçük bir kısmı geri dönüşüm materyallerinden oluşuyor. Buna Rağmen firma bir gün alüminyum, kalay, bakır ve diğer benzeri maddeleri tamamen daha önce kullanılmış kaynaklardan edinmeyi planlıyor.
Apple Çevre Politikası ve Sosyal Girişimler Başkan Yardımcısı Lisa Jackson konuya dair bir açıklama gerçekleştirirken, ‘Aslında şu anda çok nadir yaptığımız bir şeyi gerçekleştiriyoruz. Bu sefer, henüz nasıl yapacağımızı tam olarak çözemediğimiz bir hedefimizi önceden koyuyoruz’ sözlerini kullandı.

Elbette Apple’ın amacı sadece iPhone telefonlar olmayacak. Geri dönüştürülen atık materyaller, aynı zamanda diğer Apple ürünlerinde de kullanılacak. Yani Macbook’lar, iPod’lar, iPad’ler, AirPod’lar ve diğer tüm cihazlar buna dahil.
Apple web sitesinde de bu kararlı amacın gerçekleşmesinin yıllar alabileceği fakat çalışmaların bütün hızıyla devam ettiği yazıyor. Firma tarafından yayınlanan rapora göre, Apple kapalı bir ürün zinciri oluşturacak ve geri dönüşüm şemalarıyla robotları kullanarak (Apple Liam gibi) tekrar yararlanılabilir materyalleri tespit edecek.
Apple’a göre daha önce alüminyum gibi iPhone 6’da kullanılan bazı materyaller geri dönüştürülerek Mac bilgisayarların kasalarında kullanıldı. Fakat kalay gibi daha komplike metalleri geri dönüştürmek işi zorlaştırıyor ve teknoloji devi buna çare arıyor.
Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları için de çalışmalar sürerken, firmanın fabrikalarında bu oranın yüzde 96’dan yüzde 100’e çıkarılması hedefleniyor. İlerleyen dönemlerde ne olur bilmiyoruz fakat Apple bu hamlesiyle bir ilki gerçekleştirecek gibi. Ya siz ne düşünüyorsunuz, Apple’ın tamamen atık materyalleri üretime geçirmesi ne kadar zaman alır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir