Kategoriler
Teknoloji

Apple İşçi Alımlarını Nasıl Yapıyor

Apple dünyanın en önde gelen şirketlerinin başında geliyor. Apple’ı Apple yapan beyin takımları var bu beyin takımlarının bulundukları yere gelmeleri belkide zorlu sınavlardan geçmeleri ile oldu.

Tüm işletmeler kendilerine maksimum fayda sağlayacak çalışanlarının olmasını ister. Çalışanlar da kendilerini ispatlayacak ve kariyer yapacakları bir işte çalışmak ister. Ancak bunun için ya yazılı testlerden veya sözlü mülakatlardan geçmek zorunda kalıyor. Bazende sadece basit bir form ile işin sahibi oluyorlar. Daha çok kurumsal firmalar hem yazılı hemde sözlü mülakat ile işe alımların gerçekleştiriyorlar. Eğer cv’niz kabarık ise öncelik sizin oluyor. Burada yapmak istediğiniz iş, yetenekleriniz ve belkide en önemli ücret sizin ve firmaların dikkat ettiği hususlar arasında yer alıyor. Günümüzde halen işe alımlarda belli kriterler olan bir kaç soru arasında yer alan ” neden bizimle çalışmak istiyorsunuz, kendinizi nerede görüyorsunuz, talep ettiğiniz ücret nedir ” gibi kirişe olmuş sorularla karşılaşmak mümkün.

Apple İşçi Alımları
Apple İşçi Alımları

Ancak sektöre göre işe alımlar değişkenlik gösterse de bu 3 temel soru her zaman karşımıza çıkabiliyor. Teknoloji devi beyin takımlarını kurar iken kirişe olmuş soru cevap metni üzerinde durmak yerine artık insanların yapay zekası ile ilgileniyor. Yani mülakat öncesi sizin tasarladıklarınız ile ilgilenmek yerine sizin zekanızı zorlayacak ve hızlı düşünme yeteneğinizi ölçmek için ilginç sorulara yöneliyor. Teknoloji devi Apple da çalışmak istiyorsanız yaptığınız hazırlık ile karşılaştığınız sorular çok farklılık gösterebilir. Onun için çok fazla uğraş içine girmeyin. Apple iş alımlarında sorduğu bir kaç değişim soruyu söyleyelim bakalım siz olsanız ne cevap verirdiniz.

  • Süper kahraman olmak istersen hangisi olurdun ve neden ? Cevap veriyorum : Sherlock Holmes. Çünkü iyi bir takipçi.
  • iPhone’un iç mimarisini çizmek istersen nasıl çizerdin ? Cevap veriyorum : Beni aşar.
  • Aracınızda ne kadar benzinin olduğunu ölçmenin beş yolunu verir misiniz. Cevap veriyorum : Km kontrolü yaparım,göstergeye bakarım,kaçak kontrolü yaparım,litre hesabını tutarım başkada aklıma gelmiyor.
  • İlginç bir sorunu ve nasıl çözdüğünü açıklayınız. Cevap veriyorum : İlginç olması önemli değil sorun oluşmuşsa cevabı da içinde gizlidir sorunun başından sonuna dikkatlice izlerim.

Görüldüğü gibi benim için Apple da çalışmak pek kolay olmayacak. Zaten yerimden oldukça memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir