Kategoriler
Teknoloji

Apple, Imagination Technologies ile Yollarını Ayırıyor

Mobil cihazların grafik bölümünü üstlenen ünlü teknoloji firması Imagination Technologies, Apple ile ortaklığını bitirecek mi?

Apple, uzun süredir birlikte çalıştığı mobil grafik tasarım ortağı şirketle yollarını ayırıyor. Çünkü, 2019 yılından itibaren kendi grafik birimini devreye koyacak… Akıllardaki soru ise şu: Apple ile Imagination Technologies ayrılığı, sarsıcı mali etkiler ortaya çıkarabilir mi?

Bu şirket, birçok teknoloji markası ile işbirliği içinde. Apple’dan da %10 hisse alıyordu. Sürpriz ayrılık kararında, Imagination Technologies firması ekonomik anlamda büyük bir darbe alacak gibi görünüyor. Daha önce de Apple’ın bu ortaklığı kademeli olarak azaltarak bitireceği gündeme gelmişti. Apple, 2019’dan itibaren kendi özelleştirilmiş grafik birimine yönelecek. Mobil grafik üreticisi şirket ise gelirinin büyük bir kısmını Apple’dan sağlıyordu. Hatta ayrılık haberinin ardından Imagination Technologies şirketinde yaklaşık %60 değer kaybı yaşanmıştı. Firmayı zor bir süreç bekliyor…

Bugüne dek firmayı ayakta tutan Apple oldu. Imagination bazı yonga setlerinde yer alsa da Android tarafında çok yaygın kullanılmıyor. Qualcomm Adreno gibi bir rakibi var. Bundan 4 sene önce mobil grafik pazarının lideriydi; ancak işler değişti…

Apple ile ortaklığı sebebiyle rekabette ivme kazanamadı. Apple ortaklığı sona erdiğinde elle tutulacak bir işi kalmayacak. Şimdi, Imagination Technologies, büyüme gösterdiği alanları satışa çıkarıyor. Böylece ağırlıklarından kurtularak son yaşadığı zararı telafi etmeye çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir