Kategoriler
Teknoloji

3D Yazıcı teknolojisiyle yapabilecekleriniz nelerdir?

Dünya keşifler ve uygulamalar konusunda bilimin ve sanatın arifesinde ilerliyor. Bunun en büyük işaretlerinden biri de 3D yazıcıların hayatımıza girişidir muhakkak. 3D yazıcılar ile neredeyse yapılamayacak hiçbir şey yok gibi görünüyor.

Her gün yeni çalışmaların haberlerini duyuyoruz. Peki, 3d yazıcı teknolojisiyle yapabilecekleriniz nelerdir? 3D yazıcı ile üretilen evler, arabalar, uçak parçaları, uzay mekiği yedek parçaları, yapay insan kalbi, küçük biblolar ve daha fazlası, bilim insanlarının ve fütiristlerin 3D yazıcıların geleceğini çok aydınlık görmesi ilerleyen yıllarda bu cihazların hayatın her alanında karşımıza çıkacağını gösteriyor. Özellikle de insan organlarının üretilmesi üzerine yapılan çalışmalar 3D yazıcıların önemini iyice artırmakta.

En son yapılan çalışmalar ile 3D yazıcı ile yapay bir insan kalbi üretildi. Bu yapay kalp şimdilik 45 dakika kadar kısa bir çalışma süresine sahip. Yalnız bu gelişme bile önümüzdeki yıllarda şu ankinden çok daha iyi işler ortaya çıkarılabileceğine işaret etmektedir. Özellikle de organ bağışı gibi durumların insanlar arasında gerçekten az olduğu göz önünde bulundurulursa eğer bu çalışmaların insanlığın geleceği için büyük bir ışık oluşu gerçeği karşımıza çıkıyor.

3D Yazıcılar Teknik Anlamda Nasıl Çalışırlar?

3D yazıcıların tarihi aslında çok eskidir ilk çalışmaların 1984 yılında Charles Hull tarafından yapıldığı bilinmektedir. Hull, sayısal bilgiler kullanarak 3 boyutlu bir model üretebilmeyi başarabilmiştir ve bu üretim tekniğinin patentini ise 1986 yılında almıştır.

Günümüzde birçok materyalin kullanıldığı bu 3D yazıcılar, artık ev tipi kullanıcıların ellerine kadar ulaşmıştır. yaklaşık fiyatları 1000 ile 2000 dolar arasında değişen ev tipi 3D yazıcılar piyasada yerini almıştır. 3D yazıcılar modelleme yani üretim için en çok termoplastik kullanmaktadırlar. Yığma teknolojisi ile 3 boyutlu görseli bilgisayarda bulunan her şey katman katman bu yazıcılar tarafından imal edilebilmektedir.

[affiliate_news id=”3382″]

Termoplastik kolay eriyebilen ve sıvılaşabilen bir malzeme olduğu için yazıcı kafası bu malzemeyi katman katman eriterek bir malzemenin 3 boyutlu halini ortaya çıkarabilmektedir. Bu malzeme dışında metal kullanımı ya da yapay organ üretimi için biyomedikal ürün kullanımı da yapılabilmektedir. Yalnız bu tip üretim yapabilen yazıcılar milyon dolarlık maliyetlere sahiptirler. Bundan dolayı da bu teknolojinin ev tipi kullanıcının eline geçmesi şimdilerde neredeyse imkansızdır.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir