Kategoriler
Yazılım

Windows nasıl hızlandırılır?

Eğer Windows bilgisayarınızda ciddi bir hız düşüşü yaşıyorsanız, performansı artırmak adına uygulayabileceğiniz bazı teknikler var. Yeni bir bilgisayar alındığında daima çok hızlı çalışır fakat zaman içinde uygulamalar, oyunlar ve dahası yüklendikçe giderek yavaşlar, açıp kapamak dahi uzun sürer. Peki bu süreçte Windows nasıl hızlandırılır?
Başlangıç programlarından kurtulun                                                                     Zaman içinde bilgisayarın açılma süresinin çok uzaması, yüklenen programlarla ilgilidir. Pek çok program otomatik olarak yükleme sırasında kendini başlangıca ekler ve Windows’u her açtığınızda, bu programlar da açılır. Bunların birçoğu da gereksizdir ve RAM tüketimi yaparlar.
Windows’un sağ alt kısmındaki ok işaretiyle hâli hazırda açık programları görebilirsiniz. Bunların bir kısmı antivirüs gibi gerekli yazılımlar olabilir ama genelde çoğu lüzumsuzdur. Tüm bu başlangıç programlarını yeniden düzenlemek için CTRL + ALT + DEL tuşlarına basarak Görev Yöneticisi sekmesini açın, buradan Başlangıç’a girin. Karşınıza pek çok program çıkacak ve Etkin durumda gözükenlere sağ tıklayarak, Devre Dışı hâle getirebilirsiniz. İşinize yaramayan, sık kullanmadığınız programların tamamını kapayın. Bu işlemin ardından Windows’un özellikle açılış hızı gözle görülür biçimde artacaktır.

Disk birleştirme yapın                                                                                               Aslında Windows’un kendi disk birleştirme aracı olsa da, biraz basit kaçıyor ve daha iyi alternatifler var. Örneğin O&O Defrag ve Iobit’s Smart Defrag 5 tercih edilebilecek disk birleştirme programları. Tabii bunlar SSD’ler için değil, geleneksel mekanik sabit disklere uygun.

Virüsleri, zararlı yazılımları kontrol edin
İstenmeyen virüsler de sisteminizi yavaşlatabilir. Windows’unuzu devamlı güncel tutup, Windows Defender gibi uygulamaları kullanmayı unutmayın. Sık sık bilgisayarda tarama gerçekleştirin ve aynı zamanda eğer gerekli görüyorsanız, ek antivirüs yazılımları kullanın. Piyasada AVG, Norton, BitDefender, McAfee gibi pek çok alternatif antivirüs mevcut.

Windows’u yeniden yükleyin
Artık işler içinden çıkılmaz bir hâl aldıysa ve Windows aşırı derecede yavaşladıysa, hız kazanmak için en iyi yöntem Windows’u yeniden kurmak yani format atmaktır. Bu işlem sonrası bilgisayardaki her şey gitse de, istenmeyen yazılımlar, virüsler de temizlenecektir. Eğer yeniden kurulum öncesi önemli dosya ve programlarınızı yedeklerseniz, ortada herhangi bir sorun da kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir