Kategoriler
Yazılım

WhatsApp güvenlik açığı!

Kullanıcılar tarafından en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp güvenlik açığı ile başı derde girdi. Çevrimiçi olduğunuzda, kim kiminle konuşuyor ve bu mesajı ne zaman yazdığınızı öğrenilmesi durumu açık olarak görünüyor.

WhatsApp’da gizlilik açığı gündemde!

Yazılımcılardan olan Rob Heaton tarafından keşfedilen güvenlik açığını kapatmak için sadece dört satırdan oluşan ufak bir kodlamayla kapatmış.

Bu açık ile birlikte ister çevrimiçi ister çevrimdışı olduğunuzda, mevcut durumunuz ve kişileriniz tarafından gözlemlenebiliyor. Çevrimdışı iken ise  tekrardan çevrim içi duruma geçtiğinizde yada bir mesaj okuduğunuzda, kayıt altına alınabiliyor. Sohbet esnasında her iki kullanıcının yapmış olduğu tüm görüşmeler, her iki görüşmecinin mesajlarını belirleyebilmek için ilişkilendirilebiliyor.

Üstelik bu kod, çoklu görüşmelerde bile mesajları ilişkilendirebiliyor. Toplanan verileri ne zaman çevrim içi olduğundan son çevrim içi olmasına kadar görüntülenecek, WhatsApp kullanıcılarının ne zaman uyuduklarını bile tespit edebiliyor.

Her ne kadar güvenlik açığı gibi görünse de bu toplanan bilgilerin reklam için kullanılmasının büyük etken olacağını belirtiyor. Bu durum ne zamana kadar böyle gider şimdilik bilinmez ancak ciddi bir güvenlik açığı olduğu ortada bu durumu durdurabilmek için herhangi bir müdahale söz konusu değil. WhatsApp bu açık için ne gibi önlemler alacak henüz belli değil ilerleyen günlerde WhatsApp için güvenlik güncellemesi gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir