Kategoriler
Yazılım

Triout Casus Yazılımına Dikkat!

Triout Casus Yazılımı tehlike saçıyor. Gün boyunca elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarla arama, videolu görüşme, mesajlaşma gibi iletişim ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Ancak Android cihazlara karşı geliştirilen Triout isimli casus yazılımın yaptığımız görüşmeleri kaydettiği ortaya çıktı. Akıllı telefondan elde ettiği görüşme kayıtları, konum  bilgileri, fotoğrafları kayıt altına alarak sunuculara yönlendirildiği tespit edildi. Yazılımın kullanıcı tarafından fark edilmesi ise oldukça zor.

Triout casus yazılımı, üçüncü parti uygulama mağazalarını ve siber saldırganların yönetiminde olan diğer bazı alanları kullanarak dünyanın pek çok bölgesine yayılıyor. Yazılımın ilk kez Rusya’da ortaya çıktığı ancak çoğu raporlamanın İsrail’den yapıldığı belirtiliyor.

Casus Yazılımlardan Nasıl Korunacağız?

  • Casus yazılımlardan korunmak için yapabileceklerimiz sınırlı. Ancak akıllı telefonlara indirdiğimiz uygulamaların takibini çok iyi yapmamız gerekiyor.
  • Öncelikle olarak uygulama izinlerinizi kontrol edin. Uygulama izinleri konusunda her zaman temkinli olun. Örneğin, bir el feneri uygulamasının, SMS mesajlarınıza asla erişmesi gerekmez. Eğer böyle bir durum söz konusu ise o uygulamayı telefonunuzdan kaldırın.
  • Resmi uygulama mağazalarını kullanmaya özen gösterin. Google Play Store, App Store gibi Uygulamalarınızı kullandığınız mobil işletim sisteminin resmi uygulama mağazasından indirin.
  • Güvenli bir kilit ekranı belirleyin. Kilit ekranının olması günlük hayatta da sizi bir çok tehlikeden koruyacaktır. Hatırlaması kolay ancak başkaları tarafından tahmin edilmesi zor olan bir PIN, desen veya şifre seçin.
  • Cihazınızı güncel tutun. Akıllı telefon sahipleri cihazlarının yavaşlamaması için güncelleme yapmak istemezler. Ancak yeni güncellemeler çoğu zaman güvenlik açıklarını kapatmak için yapılır. Cihazınızı, güvenlik açıklarından istifade eden zararlı yazılımlara karşı en son güncelleme yazılımıyla güncelleyin.
  • Bir mobil güvenlik yazılımı edinin. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda mutlaka Antivirüs yazılımı kullanın. IOS işletim sistemine sahip Apple marka telefonlarda bu mümkün değil. Ancak Bilinen, ödüllü bir mobil güvenlik çözümü kullanarak zararlı yazılımların cihazınızı ele geçirmesini önleyebilirsiniz.

Casus yazılımlardan korunmanın yollarından kısaca bahsetmiş olduk. Burada en önemli detay akıllı telefonunuza internetten indirmiş olduğunu dosyaları, uygulamaları, fotoğrafları yüklemeyiniz. Güvenliğinden emin olmadığınız sitelere giriş yapmayınız. Ancak bu şekilde zararlı yazılımlardan karşı tedbir alabilirsiniz.

office 365 pro satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir