Kategoriler
Yazılım

Microsoft Windows 10 S İşletim Sistemini Tanıttı

Windows İşletim Sistemi yeni atağıyla gündemde… Bir süredir ortada dolaşan yeni işletim sistemi Cloud için kollar sıvandı. İşte, Windows 10 S işletim sisteminin tanıtımından detaylar.

Microsoft, nihayet Windows 10 Cloud işletim sistemini tanıttı. Kullanıcılar uzun süredir bunu bekliyordu. Geçen gün düzenlenen etkinlikte Windows 10 Cloud, Windows 10 S olarak tanıtıldı. Ancak ne yazık ki, kullanıcıların hayalleri yarıda kalacak. Çünkü yeni sistemde sürpriz yenilikler yok!

Windows 10 S işletim sistemi, yeni özelliklerden ziyade önceki versiyonun hafifletilmiş bir sürümü olarak karşımıza çıktı. Ağırlıklı olarak okul eğitiminde kullanılması planlanmış. Yeniden derlenen işlevsel bir sürüm olarak tanıtıldı. Ucuz PC donanımlarıyla piyasaya çıkacağı netleşen Windows 10 S işletim sisteminin kullanıcıları dilerse bir defaya mahsus 50$ ödeyerek Pro sürüme geçebilecek.

Bu avantaj okul öğrencileri için ücretsiz olarak sunulacak. Ayrıca, Windows 10 S tarayıcısı Chrome olmuyor. Üstelik, arama motorlarını ‘Google Search’ varsayılan şeklinde ayarlayamayacağız. Windows 10 Uygulama Marketi üzerinden diğer tarayıcıları yüklemek mümkün.

Windows 10 S Nedir?

Microsoft firmasının bilgisayar işletim sisteminin son sürümü. Sadece Windows uygulama marketindeki uygulamaları çalıştırabiliyor. Windows 10 ile ara yüzü tamamen aynı gibi. Uygulama marketinin dışında kalan uygulama ve programlar bu işletim sistemine yüklenemiyor. Cloud yani Bulut tabanlı ve hafif bir işletim sistemi. Windows 10 S için Dell, Asus, HP, Samsung, Acer, Fujitsu ve Toshiba ile işbirliğine gidilecek. Sistemin açılış süresi 15 saniye ile rekor kıracak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir