Kategoriler
Yazılım

Kaspersky için İngiltere’den de bir uyarı geldi

Kaspersky için ülkelerden uyarılar gelmeye devam ediyor. Daha önce ABD’de kullanımı yasaklanan Kaspersky hakkında şimdi de İngiltere’de de tehlikeli olabileceği açıklamaları yapılıyor.

Antivirüs yazılımları içinde önemli bir konumda olan Kaspersky için uyarılar geliyor. Rusya ile yakınlığından dolayı ABD’de son zamanlarda tehdit oluşturduğu nedeni ile devlet dairelerinde kullanımı durdurulmuştu. Benzer bir uyarı bu sefer İngiltere’den geldi. İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi(NCSC) tarafından yapılan yazılı açıklamada Kaspersky konusunda dikkatli olunması istendi.

ABD’de Trump yönetimi tarafından Ulusal Güvenlik Ajansı’nda meydana gelen veri ihlalinde rol oynadığı gerekçesi ile devlet dairelerinden yazılımların iki ay içerisinde kaldırılması istenmişti. Bu gelişmenin üzerine de bugünlerde İngiltere’de benzeri bir açıklamada bulundu. NCSC’nin Kaspersky yetkilileri ile yaptıkları konuşmada İngiltere’de bir sistemin incelenmek üzere geliştirilmesini talep ettiler.

Konu hakkında başka ülkelerin buna dahil olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Rus şirketi Kaspersky ise bu tür engellemeler ile büyük bir pazar kaybı yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir