Kategoriler
Yazılım

Dikkat! Android kullanıcıları tehlike altında olabilir

Android dünya genelinde hemen hemen herkesin kullandığı bir uygulama olduğu için kullanıcılar için kötü bir haber.

Virüsün kimlere bulaştığı henüz bilinmiyor

Android‘e yeni bir virüs bulaştığı ortaya çıktı. Bu virüs’ün adı Xavier isimli bir virüs 2 yıl önce çıkmış fakat şimdi aktifliğini gösteriyor. Uygulamalara bulaşarak banka hesabı ve benzeri kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan Xavier virüsü kullanıcılar için büyük bir sıkıntı çıkaracak.

800’ü aşkın uygulamaya bulaşmış olan Xavier virüsü ağırlıklı olarak ücretsiz uygulamalara, dahası içeriği daha çok internet market ile alakalı olan uygulamalara bulaşmış durumda. Günümüz itibariyle şuan için bir evrim geçirmiş olan Xavier virüsü, kullanıcının e-posta hesabı, telefon numarası, adresi, kişileri ve çok daha fazlası olmak üzere kişisel verilere erişim sağlamak üzere değiştirilmiş ve güçlendirilmiş bir hale geldi.

Özellikle telefondan sık sık online alışveriş sitelerine girip alışveriş yapıyorsanız dikkatli olmanızı öneririz çünkü bu virüs kredi kartı bilgilerinize kadar erişebiliyor. Virüs’ün yayıldığı Ülkeler  Güneydoğu Asya ülkeleri, Vietnam, Filipinler ve Endonezya olarak biliniyor. Bu olay Google Play uygulamalarına da bulaştığı için Android‘in ne kadar güvenli olup olmadığı sorununu gündeme getiriyor. Google Play’de bulunan güvenlik uygulamalarının da her hangi bir faydası olamadığını gözler önüne çıkarıyor tabi henüz bu konu hakkında Google tarafından herhangi bir bilgi gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir