Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Schneider Electric, One Planet Summit’te iklim değişikliği ile mücadeleyi hızlandırdı!

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, One Planet Summit’e katıldı. One Planet Summit, iklim değişikliğine karşı hareket eden 300 global şirkettin bir araya gelmesiyle oluştu. Paris Sözleşmesi’ni pekiştiren ve sürdürülebilir ekonomiyi destekleyen platform üyeleri 10-11 Aralık tarihlerinde bir araya geldi.

One Planet Summit’in amacı Paris Sözleşmesi’nde alınan kararları hızlandırmak ve geliştirmek. Bu doğrultuda Schneider Electric de bu oluşumu destekliyor. Konuyla ilgili olarak Schneider Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jean-Pascal Tricoire şunları ifade etti: “Refah ve enerji birbiriyle iç içe kavramlar. Schneider Electric için karbon nötr çözümler sağlanması sürecine katkıda bulunmak, kamu ve özel sektörlerin ortak çabalarını hak eden zorlu ve verimli bir hedef. Bu doğrultuda Schneider Electric stratejisini ve hedeflerini 21. yüzyılın genel görünümü ile uyumlu hale getirmektedir”.

Çevreci çözümler ve sürdürülebilir ekonomi konusunda uzun yıllar kendisinden söz ettirmiş olan Schneider Electric, One Planet Summit kapsamında 2030 hedeflerini hızlandırmayı planlıyor. Yeni alınan kararlar arasında şirketin tesis ve sahalarında karbon emisyonlarının azaltılması, karbon nötr hale gelinmesi bulunuyor.

Schneider Electric’in Üç Tamamlayıcı İnisiyatifi

Schneider Electric, One Planet Summit kapsamında geliştirdiği taahhütlerini üç tamamlayıcı inisiyatif altında topluyor. Bu inisiyatiflerle elde edilen sonuçlara ivme kazandırılması planlanıyor.

Öncelikli olarak, 2050 itibariyle CO2 emisyonu mutlak değerini 2015’e oranla %50 azaltması hedefleniyor. Bu doğrultuda Schneider Electric’in geçtiğimiz yıllarda dahil olduğu Bilimsel Hedefler aracılığıyla küresel ısınmanın geleceğe dair ajandasının tespiti de yapılacak.

Bunu yanı sıra 2030 itibariyle Schneider Electric ekosisteminin karbon nötr hale gelmesini hedefliyor. Bunun için de 2015 yılında COP21’de ilan edilen 10 taahhüdü yerine getirme, bunlara yenilerini ekleme ve önemli müşteri projelerinin karbon etkisinin %100’ünün niceliğini belirleme yapılan planlar arasında.

Son olarak Schneider Electric uygulamalarında tam şeffaflık sağlamak adına üç ayda bir yayınlanan Gezegen ve Toplum barometresini kullanmaya devam edecek.

Schneider Electric İki Taahhüdü Kabul Etti

Çeşitli etkinlikler ve yuvarlak masa toplantılarının yapıldığı One Planet Summit’te birçok farklı şirket yöneticisi bir araya geldi. Karşılıklı fikir paylaşımının yapıldığı toplantılar sonunda Schneider Electric iki taahhüdü de kabul ettiğini duyurdu.

Bu kapsamda Schneider Electric, The Climate Group önderliğindeki bir global işbirliği inisiyatifi olan RE100 ve EP100’e katıldı. Buna göre; Schneider Electric, 2030 itibariyle %100 yenilenebilir enerji taahhüdünü duyurmuş oluyor. Ayrıca 2005’e göre enerji verimliliğini ikiye katlama taahhüdünde bulunuyor. Bununla birlikte şirket, tüketilen her birim enerjiden iki kat ekonomik çıktı elde etme şeklinde iddialı bir hedef belirlediğini açıkladı.

Yeni Çevresel Etki Yatırım Fonu

One Planet Summit’te elde edilen sonuçlardan biri de yeni bir çevresel etki fonu oluşturulması gerekliliği oldu. Oluşturulan bu yeni fona Schneider Electric, Livelihoods Karbon Fonu: Crédit Agricole, Danone, Firmenich, Hermès, Michelin, SAP ve Voyageurs du Monde destek veriyor. 100 milyon Euro değerindeki fonla 2 milyon insanın hayatını iyileştirmek ve 20 yıllık dönemde 25 milyon ton CO2 emisyonunu engellemek hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir