Kategoriler
Teknoloji Haberleri

PwC geleceğin iş dünyasını açıklıyor: “2030 Yılını Şekillendirecek Rakip Güçler”

PwC’nin, 5 ülkede 10.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği Geleceğin İşgücü: 2030 Yılını Şekillendirecek Rakip Güçler başlıklı raporu, yeni eğitimler alan ve ek beceriler kazanan çalışanların, teknolojinin iş ve işyerleri üzerindeki olumsuz etkileriyle başa çıkabileceğini ortaya koyuyor. İngiltere, Almanya, Çin, Hindistan ve ABD’de yapılan görüşmelerle hazırlanan rapor; mega trendler, yapay zekâ ve otomasyon gibi güçlerin 2030 yılını nasıl şekillendireceğini inceleyen 4 senaryoyu ortaya koyuyor. Her senaryo, işgücünün mevcut duruma nasıl adapte olabileceğini ve teknolojinin bu senaryolardaki etkisini belirlemeyi hedefliyor.

Dünyanın önde gelen araştırma firmalarından ALM Intelligence tarafından 2017 yılında Yetenek ve İşgücü Danışmanlığı alanında lider seçilen PwC’nin raporuna göre, çalışanların üçte biri otomasyon sonucunda gelecekte işlerini kaybetmekten endişe ediyor. Bu nedenle rapora göre, işverenler çalışanları teknoloji tartışmalarına dahil ederek gelecekte işlerini etkileyebilecek teknolojileri anlamalarına katkı sağlayabilir; bu sayede çalışanlar teknolojinin getirdiği değişime hazırlıklı olup potansiyel becerilerini artırabilirler.

Sonuçları değerlendiren PwC Türkiye İnsan Yönetimi ve Organizasyon Hizmetleri Lideri Bilgütay Yaşar şunları söyledi: “2030 yılına kadar dünyanın nasıl bir şekil alacağını tam olarak kestirmek mümkün değil ama çalışma hayatına dair farklı senaryoların ortaya çıkacağının farkındayız. Bu nedenle iş dünyasının, potansiyel değişime hazırlıklı olmaları ve bu yönde planlama yapmaları önem taşıyor. Yeni neslin çalışma hayatında daha fazla yer almasıya bu senaryoların gerçekleşmeye başladığına şahit oluyoruz.”

Rapordan bazı sonuçlar…

Rapora göre, çalışanların yaklaşık dörtte üçü, işlerini kaybetmemek için yeni beceriler öğrenmeye ve yeni eğitimler almaya hazır. Yeni beceriler elde etmeyi sadece işverenin değil kendilerinin de sorumluluğu olarak gören çalışanlar; kişisel becerilerin, otomasyona rağmen önemini korumaya devam edeceğini düşünüyorlar. Katılımcıların %54’ü kariyerleri için ihtiyaç duydukları tüm becerilere sahip olduğunu düşünüyor. Kendine güven, İngiltere (%35) ve Almanya’da (%45) küresel ortalamanın altında. ABD (%60), Hindistan (%67) ve Çin’de (%59) ise ortalamanın üzerinde. Katılımcıların %65’i teknolojinin iş fırsatlarını artıracağını düşünüyor. ABD’deki çalışanların %73’ünün ve Hindistan’daki çalışanların %88’inin teknolojiye olan güveni, İngiltere (%40) ve Almanya’daki (%48) çalışanlardan daha fazla. Toplamda, katılımcıların çoğu (%86) insan becerilerinin her zaman talep edileceğini, yaklaşık dörtte üçü ise teknolojinin hiçbir zaman insan zihninin yerine geçemeyeceğini düşünüyor.

Teknolojinin etkisiyle ilgili olumlu düşüncelere sahip katılımcıların %37’si, geleceğin iş dünyası hakkında heyecanlı ve birçok fırsatın ortaya çıkacağını düşünüyor. Katılımcıların %37’si otomasyonla birlikte yaptıkları işin ortadan kalkma riski bulunduğuna inanıyor. Bu oran 2014’te %33’tü. Yarıdan fazlası (%56) ise otomasyon sonucu bazı işlerin ortadan kalkmasını engellemek için, devletin önlemler alması gerektiğini söylüyor.

yozgat escort bayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir