Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Huawei’den Türk Profesör Erdal Arıkan’a Onur Ödülü

Huawei tarafından teknoloji alanında yaptığı çalışmalardan dolayı Türk Profesör Erdal Arıkan’a Onur Ödülü
verildi. Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın iletişim teknolojilerinde yürüttüğü önemli çalışmalar bulunuyor. Günümüzde 5G alanında yapılan çalışmalar kurumsal şirketler tarafından büyük ilgi görüyor. Erdal Arıkan’ın Polar Kod çalışmaları veri transferi için oldukça önemli. Polar Kodlar bir verinin bant genişliği üzerinde hatasız olarak gönderilmesi ve maksimum limite yaklaşmasını sağlıyor.

Polar Kodların bu özelliği, 5G iletişimini geliştirip güçlendirmesine ve bu alanda yaşanan karmaşıklığın azaltılarak enerji tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın alanda yaptığı çalışmaların iletişim teknolojilerinin kökten değişmesine neden olduğu belirtiliyor. Yani Arıkan’ın çalışmaları bu açıdan çok değerli.

Huawei’nin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Ren Zhengfei, Prof. Dr. Arıkan’a Monnaie de Paris (Paris Darphanesi) tarafından tasarlanan ve üretilen, üzerinde dünyayı ileriye taşıyan yeni iletişim teknolojilerinin önemini simgeleyen kırmızı bir bakara kristali ile Zafer Tanrıçası’nın tasvir edildiği özel bir madalya sundu. Huawei tarafından verilen bu ödülün Türk Bilimi ve teknolojisi açısından çok değerli olduğunu belirtmekte fayda var. Huawei Prof. Arıkan’ın Polar Kod alanında yaptığı çalışmaların önemine ve potansiyeline istinaden bu alanda ki yatırımlarını arttırmıştı.

antivirüs programı satın al

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir