Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Amazon son beş yılda 100 milyon dolar bağış yaptı

Dünyanın en büyük e-ticaret devlerinden biri olan Amazon , geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2013 yılından itibaren 100 milyon dolar bağışta bulunduğunu belirtti.  Şirket müşterilerin belirlemiş olduğu hayır kurumlarına yaptığı bağışlarla önemli bir sosyal sorumluluk projesini yürütüyor. Amazon,  müşteriler tarafından belirlenen kurumlara, internet sitesi üzerinden yapılan alışverişlerin yaklaşık olarak yüzde %0,5‘ini bağışlıyor.

“AmazonSmile” adı altında yürütülen proje ile birlikte yardıma muhtaç kişilerin ihtiyaçları gideriliyor. Şirket hangi kurum ve gruplara yardım yapıldığını açıklamazken, hastane ve insani yardım kuruluşları başta olmak üzere hepsinin yasal olduğunu açıkladı.  Açıklamada şimdiye kadar dağıtılan tutarın 105.515.619.04 milyon dolar olduğu belirtildi.

Bilindiği gibi Amazon geçtiğimiz aylarda Türkiye‘de faaliyetlerine başlamıştı. Açıldığı gün büyük ses getiren şirket, teknoloji ağırlıklı olmak üzere internet sitesi üzerinden faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Ancak hizmetlerin tamamı henüz kullanıma sunulmuş değil.

Şirketler sosyal sorumluluk projeleri ile farkındalığı arttırmaya çalışıyorlar.  Tabi bilindiği gibi sosyal sorumluluk projeleri birçok şirket tarafından pazarlama amacı ile kullanılıyor. Durum böyle olunca da zaman zaman şirketlere eleştiriler de yapılıyor. Ülkemizde de özel sektörün zaman zaman bu tarz projeleri hayata geçirdiğini biliyoruz.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un serveti dudak uçuklatıyor haberimizi ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz.

“Amazon son beş yılda 100 milyon dolar bağış yaptı” için 2 yanıt

Amazon gibi şirketler sosyal sorumluluk projelerine daha fazla kaynak ayırmalılar. Dünyada yardıma muhtaç çok fazla insan var.

Amazon ve diğer büyük şirketler itibar arttırmak amacı ile sosyal kurumlara bağış yapıyorlar. Aslında bu bir pazarlama taktiği. Türkiye’de de bir çok firma var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir