Kategoriler
Sosyal

Apple’a Bu Sefer 440 Milyon Dolarlık Ceza

Apple bu sefer ise başka bir şirket tarafından para cezası aldı bu olay ise 2010 yılında açılmış bir dava. Davayı açan şirket ise VirnetX patent ihlali nedeniyle Apple dava açmıştı. Mahkemenin yapmış olduğu açıklamada ise  FaceTime ve iOS uygulamalarını yasa dışı kullanmasından dolayı rekor sayılabilecek para cezası verdi.

İhlalin Nedenleri 

4G LTE güvenliği  ve yazılım internet şirketi olan VirnetX yapmış olduğu açıklamada direk olarak Apple suçladı FaceTime ve iOS uygulamalarında yasa dışı olarak kullanmasından dolayı mahkemeye baş vurdukları ve 7 yıl süren mahkemenin sonucunda ise kazanan taraf VirnetX oldu.

VirnetX daha önceden Skype‘yi izinsiz kullandığı gerekçesiyle Microsoft‘tan ise tam olarak 200 milyon dolar para almıştı VirnetX yapmış olduğu açıklamada ise verilen kararın doğru olduğunu Apple’ın toplamda kendilerine 439.7 milyon dolar ödemesi gerektiğini açıkladı.

Apple ise bu karara itiraz etmek için hazırlanıyor. VirnetX  ‘te ise toplamda 14 kişi çalışanın olduğu açıklaması yapıldı verilen bu karar ile Apple mı yoksa VirnetX’mi haklı bunu zaman içerisinde göreceğiz fakat Apple ise bu işin peşini bırakmaya hiç niyeti yok gibi duruyor.

Teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir