Kategoriler
Mobil

iPhone’daki açık uygulamaları kapatarak pilin ömrü uzamaz

Bir çok kullanıcı iphone kullanıcısı açık uygulamaları kapatarak pil ömrünü uzatma çabası içerisinde. Iphone ve diğer telefonlarda açık uygulamaları kapatmak pilin ömrünü uzatacağı düşüncesi, Apple’ın yaptığı açıklamaya göre son derece yanlış bilinen bir hareket.

İnanması güç olabilir belki, fakat senelerden beri yapılan, kullanmadığımız uygulamaları kapatmak işlemi Iphone’un pilinin ömrünü uzatmaya kesinlikle bir etkisi olmayacak. Bu söylenenler kulaktan dolma bilgiler değil. Bizzat Apple blog yazarı John Gruber yazılarında açıkladı. Gruber, bu hafta başında yaptığı açıklama ile iOS’ta halen yapılan en büyük yanlış olduğunu, uygulamaları kapatıldığında daha az pil harcama anlayışının yanlış olduğunu belirtti.

Diğer Cihazlarda Durum Aynı mı?

Sadece Apple’da değil, tüm akıllı telefonların hepsinde bulunan arka planda açık olan uygulamaları kapatma hususu, Apple’dan yapılan açıklama ile iOS’lar da bu işlemin gereksiz bir iş olduğu netleşti. Aynı mantık Android telefonlar için de gereksiz olduğu söylenebilecek uygulama kapatma işlemi, senelerdir, belki de içlerinde bizlerin de olduğu birçok site tarafından önerilmiş ve kullanılmıştır.

Geçen yıl bir Apple fanı olan Caleb, Apple’ın CEO’su Tim Cook’a “Siz iOS işlevlerinde kullanmadığınız arka plandaki uygulamaları kapatıyor musunuz? Diye sordular. Apple’ın yazılım ve program geliştirme başkanı Craig Federighi’nin yaptığı açıklama son derece netti. Yapılan açıklamalara göre kullanılmayan uygulamalarının kapatılması ne şarjın ömrünü ne de pilin ömrünü uzatmıyor, aksine şarjın gücünü düşürüyor.

[affiliate_news id=”7379″]

Çünkü uygulamayı kapatmak için bir güç harcadığınız gibi 5 dk sonra tekrar açmak istediğinizde tekrar güç harcayacaksınız. Bu alışkanlıktan kesinlikle vazgeçmemizi söyleyen Apple, yeni çıkan telefonların RAM seviyesinin oldukça yeterli olduğunu, bu sebepten uygulamaları kapatmaya hiç gerek olmadığını belirttiler. Buradan belirtmek gerekir ki bundan sonra iOS işletim sistemlerine sahip cihazları kullanırken, kullandığınız uygulamaları kapatmadan önce pilini düşüreceğini bir defa daha düşünün.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir