Kategoriler
Mobil

2. El Telefon Alırken Dikkat etmeniz gerekenler

İkinci el telefon piyasalarının son derece hareketli olduğunu düşündüğümüz zaman burada kullanıcıların dikkat etmesi gereken detayları açıklamak istiyoruz.

5 Bin TL civarında bulunan sıfır telefonların üretildiğini düşündüğümüz zaman bu fiyatı veremeyecek olan birçok akıllı telefon kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak bu telefonu almak yerine ikinci elinde daha uygun fiyatlara telefon almak isteyen kullanıcıların zaman içerisinde karşılaştığı veya karşılaşma riski bulunduğu durumları buradan açıklayalım.

İkinci el telefon alırken şunları dikkat edin:
Android , Windows veya İOS işletim sistemine sahip herhangi bir akıllı telefon alırken ilk dikkat etmeniz gereken detayın telefonun İMEİ sorgulamasını yapmak olduğunu belirtmek istiyorum. Bu İMEİ numarasını sorgulamak içi *#06# tuşlamasını telefonunuzdan yaparak telefonun İMEİ numarasını sorgulama işini yapabilirsiniz. Aldığınız bu İMEİ numarasını E-devlet sistemi üzerinden sorgulayarak telefonun kime ait olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Burada merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Güvenilir olan kişilerden alın
İkinci olarak dikkat etmeniz gereken konuda ikinci el telefon alırken telefonunuzu tanıdığınız birinden veya güvendiğiniz bir kişiden almanızı öneriyoruz. Çünkü orijinal olarak gösterilen birçok ürünün sahte ve yan sanayi ürünler olma riskinin önüne bu şekilde geçmiş olabilirsiniz. Ancak bu durum karşısında eğer böyle bir tanıdığınız yoksa bu sefer yapmanız gereken telefonu alırken garanti belgesinin veya faturasının olup olmadığına dikkat ederek de alışveriş yapabilirsiniz. Eğer buda yoksa son zamanlarda telefoncular ile telefon satıcıları arasında imzalanan ikinci el cep telefonu satış sözleşmesi imzalamanızı öneriyoruz.

Cihazın garanti durumunu sorgulayın
Alacağınız ikinci el cihazın garantisinin olup olmadığını mutlaka ama mutlaka sorgulama yapın. Çünkü garanti kapsamı bitmiş olan telefonların ne gibi işlemler gördüğünü bilmediğinizden dolayı burada alacağımız telefon başımızın ağrımasına neden olabilir.
ROOT veya Jaılbreak işlemlerini kontrol edin
Android ve İOS işletim sistemlerinin sistemlerini baştan sona sıfırlayan ROOT ve Jailbreak işlemlerinin görüp görmediğinizi mutlaka kontrol edin. Eğer alacağınız cihazın garantili olduğunu iddia eden kişi veya firma bu işlemleri cihaza uyguladıysa cihaz zaten garanti kapsamı dışına çıktığından dolayı cihaz konusunda yanılgıya düşmüş olabilirsiniz. Android işletim sisteminde Root Checker programı sayesinde bu ROOT işlemi yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. İOS işletim sisteminde ise Cydia isimli bir uygulama telefonda varsa biliniz ki bu İOS işletim sistemine sahip olan telefon Jailbreak işlemi görmüştür ve garanti kapsamı dışındadır.

Telefonunun Donanım özeliklerini kontrol edin
Bu konuda sizlere yardımcı olacak Phone doctor plus uygulamasını telefonunuza indirerek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Özellikle bu uygulamanı ücretsiz olarak sunulması cihaz alırken sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Batarya kontrolünün yapın
İkinci el telefon alırken mutlaka alacağınız telefon ile 10- 15 dakika arasında oyun oynayın ve de telefonunuzu biraz kurcalama şansını yakalayın. Bunun nedeni ise telefonun bataryasının ne kadar sürede n kadar eksildiğini kontrol etmek olacaktır. Eğer şarjınız kısa süre içerisinde bitiyorsa bu telefonu almaktan uzak durunuz.

İOS cihaz alacakların dikkat etmesi gereken konu
Apple firmasının İColud şifresinin telefonlarda bulunması ikinci elde en çok karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Alacağınız ikinci el telefonun İOS işletim sistemi olması durumunda mutlaka İphone’umu bul seçeneğinin kapalı olduğuna dikkat edin. Aksi durumda telefonun İcolud şifresini bilmediğiniz için telefon üzerinde sıfırlama ve benzeri durumları yapma fırsatını bulunmayacaktır.

En güncel olan işletim sisteminde olup olmadığına dikkat edin
İOS işletim sistemi kullanıcılarını ilgilendirmeyen bu konunun Android işletim sistemi alacakları ilgilendirdiğini belirtmek istiyorum. Alacağınız telefonun mutlaka son sürümde olup olmadığını kontrol etmeniz önemli bir detaydır. Aksi durumda telefonun ilerleyen sürümleri desteklemeyecek olması sizlerin bu telefonla baş başa kalmanıza neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir