Kategoriler
İnternet

Verizon Yahoo’yu satın aldı

Verizon Yahoo’yu satın aldı.. ABD’li İnternet hizmetleri işleri yapan şirket Yahoo hissedarları şirketin iletişim devi olan Verizon’a satışını gerçekleştirdi.

Yahoo hissedarları 4,48 milyar dolar karşılığında satışın onanmasına karar vererek Verizon’a iletişim devi şirkete satışı gerçekleştirdi.

Yahoo yeni adı Altaba İnc.

Gerekli açıklamaların yapıldığı satış sonrası yapılan toplantıda yetkililer yapılan satış anlaşmasının 13 Haziran’da tamamlanacağını belirterek 13 Haziran sonrası Yahoo‘nun ismini değiştirileceğine işaret ederek bu tarihten sonra Yahoo‘nun yeni isminin “Altaba Inc.” olacağı bilgisi verildi.

Yetkililer tarafından yapılan bu açıklama sonrası her iki şirketin borsadaki hisse senedi hareketleri dikkatlice takip edildi ve New York borsasında Yahoo‘nun günü işlem gören hisseleri yüzde 10,2 primle kapatırken, Verizon‘ın ise hisse başına değeri yüzde 0,7 düşüş kaydetti.

Alibaba hisseleri satılmadı

Yapılan satış anlaşması Çin’li e-ticaret devi Alibaba‘nın hisselerini kapsamıyor. Alibaba Group içerisinde bulunan %15 hissesi ve Yahoo Japonya %36 lık hisseleri satış anlaşması dışında tutulmuştur.

Verizon ne yapacak

Verizon 2015 yılında arama motoru olan İnternet hizmetleri sağlayıcısı AOL‘u 4,4 milyar dolara satın almıştı. Verizon satın aldığı Yahoo ve AOL birleştirerek İnternet dünyasında güçlü bir konum elde etmek istiyor. Yahoo’nun 1 milyarı aşkın kullanıcısı bundan böyle Verizon’a geçmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir