Kategoriler
İnternet

Teknoloji tasarım projeleri

Teknoloji tasarım projeleri öğrencilerin ilgi konularından bir tanesi. Teknoloji ve tasarım dersi hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere bu alanda popüler olan proje örneklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle bu konuda ne tür çalışmalar yapabilirsiniz bunu belirlemeniz gerekiyor. Önce yapacağınız projenin taslağını hazırlamanız ve yol haritası oluşturmanız gerek. Aşağıda paylaşacağımız proje örneklerinden ilham alabilir ya da evde malzemeleriniz var ise aynısını yapabilirsiniz. Ayrıca sizlere Google‘da nasıl proje örnekleri bulabileceğiniz konusunda videolu anlatım hazırladık. Videolu anlatımdan hareket ederek teknoloji tasarım projeleri örneklerine ulaşabilirsiniz. Teknoloji tasarım projeleri kolay olduğu gibi aynı zamanda öğreticidir. Sizin çok boyutlu düşünmenizi sağlayarak ufkunuzu genişletir. Teknoloji tasarım projeleri üreterek ileride kendi firmanızı bile kurabilirsiniz. Örneğin engelliler için geliştireceğiniz bir proje ile milyonlarca engelli vatandaşın hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

Engelliler için teknoloji tasarım projeleri

 

AKILLI BASTON PROJESİ

Akıllı baston bu konuda örnek teşkil edebilecek bir proje arkadaşlar. 2016 yılında geliştirilmeye başlanan bu baston ile görme engelli vatandaşlar bastonda bulunan sensör sayesinde yalnız sokaklara çıkabilecekler. Bu baston insanın baş hizasına kadar önüne çıkan engelleri titreşimler ile bildiriyor. Bunun dışında bastonda navigasyon özelliği var. Bu teknoloji ile kolayca yol tarifi alıp yönlendirme yapabiliyor. Engel tanıma özelliği,  telefona entegrasyonu ve açık platforma sahip olması bu projeyi özgün kılıyor.Bu örneği baz alarak siz de akıllı baston projesi geliştirebilirsiniz. İnternette akıllı baston projesi diye arama yaparsanız ilk sırada çıkan siteden detaylı bir inceleme yapabilirsiniz.

 

akıllı baston projesi – teknoloji ve tasarım projeleri

E- KÜTÜPHANE PROJESİ

Görme engelli vatandaşlar için hazırlanan ve  bugüne kadar en çok ilgi gösterilen projelerden biri aslında. E- kütüphane ile görme engelli vatandaşlar için sesli kitaplar oluşturuluyor. Bu aşamada internetten ve telefondan sisteme bağlanarak e-kitapları dinleyebiliyorlar. Bu alanda daha kullanışlı bir proje gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak zaman ve kullanım kolaylığını en basite indirebilirseniz ilgi çekici olursunuz. Bu projeye benzer neler üretebileceğiniz konusunda biraz araştırma yapın. Mesela Avrupa’da hangi projeler var bir inceleyin.

görme engelliler sesli kütüphane – tasarım proje örnekleri

 

ENGELSİZ BİLEKLİK PROJESİ

Engelsiz bileklik projesi aslında çok basit bir şekilde geliştirilebilir.  Yapacağınız projede görme engelliler için ergonomik bir bileklik tasarlamanız gerekiyor. Daha sonra bunu belli kodlamalarla mesafe ölçme gibi özellikler ekleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak,  engelli tarafından kullanılan bileklik sesli veya titreşimli olabilir. Önüne bir engel çıktığında titreşimler belli aralıklarla hızlanabilir. Mesafe uzadığında ise bu titreşim daha az sıklıkla gönderilir. Aynı şey sesli olarak da yapılabilir. Bu konuda kendiniz özgün bir proje üretebilirsiniz.

görme engelliler için engelsiz bileklik – tasarım ve proje örnekleri

Bu yazımızda sizlere proje ve tasarım dersi için proje örneklerinden bahsettik. Verdiğimiz örnekler engelli vatandaşlar için kullanılabilecek nitelikteydi. Buradaki amaç projelerinizi toplumun belli kesimlerine yönelik olarak geliştirirseniz çok fayda sağlamış olursunuz. Bu yüzden engelli vatandaşlarımız için daha duyarlı ve ilgili olalım. Bu yönde proje ve tasarım geliştirmeye çalışalım. Yukarıda anlatılan örneklere yenileri zamanla eklenecektir. Örneklere dair görüşlerinizi yazımızın altında bulunan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Teknoloji ve tasarım proje yapımı görüldüğü üzere zor bir şey değil arkadaşlar.

GOOGLE’DA TEKNOLOJİ TASARIM PROJE ÖRNEKLERİ NASIL BULUNUR ?

Örnek proje arayan arkadaşlar için detaylı bir anlatım hazırladık. Resimli anlatımlardan faydalanarak proje örnekleri bulabileceğiniz gibi, videolu anlatımımızı izleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelikle Google’a ” instructables ” yazıyoruz arkadaşlar.

 

                                                                                teknoloji tasarım projeleri

Google’da arama yaptıktan sonra karşımıza çıkan ilk siteye giriş yapıyoruz. Bu sitede binlerce proje örnekleri yer alıyor. Buradan kendimize bir proje seçerek devam edeceğiz.

                                                                                   teknoloji tasarım projeleri

Yukarıda görmüş olduğunuz proje sitesine giriş yapıyoruz.  Siteye girdikten sonra hemen sağ tarafta ” Technology ” yazan kategoriye tıklıyoruz. Karşımıza teknoloji alanında hazırlanan projeler çıkacak. Örnek olarak sizin için giriş yaptım.

                                                                                                                teknoloji tasarım projeleri

Karşımıza bu şekilde projeler çıkacak arkadaşlar. Bunlardan size uygun olanı, hangi alanda proje geliştirmek istiyorsanız onu seçip konuya giriş yapın. Konuda detaylı anlatımlar var. Ancak site dili İngilizce. Google Translate kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Biz örnek olarak teknoloji alanında hazırlanan projelere giriş yapmayı anlattık. Daha bir çok kategorilerde proje var.  Teknoloji tasarım projeleri için nasıl örnek bulabilirsiniz bu konuda size anlatmış olduk.  Dilerseniz sizler için hazırladığımız videolu anlatımımızdan kolay bir şekilde örnek projelere nasıl ulaşacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu ile ilgili yorum yaparsanız projeler için sizlere yardımcı olabiliriz.

 

twitter beğeni satın al

“Teknoloji tasarım projeleri” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir