Kategoriler
İnternet

Rusya ile Google arasında haber gerginliği yaşandı

Google’ın Alphabet şirketi yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt tarafından Rus haber siteleri ile ilgili açıklamaya Rusya tarafından cevap geldi. Google’ın Rus haber sitelerini arama sonuçlarında alt sıralara iteceği iddiaları gündeme düşmüştü.

Kanada’da bir forumda açıklama yapan Schmidt, Rus haber siteleri olan Russia Today(RT) ve Sputnik‘in içeriklerinde propaganda ifadelerinin yer aldığını, arama sonuçlarının kalitesinin yükselmesi için bu iki site hakkında alt sıralara düşürme işlemi yapılabileceğini açıkladı.

Rusya tarafından ise konu ile ilgili bir açıklama geldi. Schmidt tarafından ortaya atılan iddiaların gerçekleşmesi halinde Rusya’nın sert kararlar alabileceği açıklandı. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu(Roskomnadzor)’nun başkanı Alexander Zharov  Eric Schmidt’e bir mektup yazdı. Mektupta Google tarafından atılacak adımların daha net açıklanmasını, düşüncelerinin dinleneceğini umduklarını ve Rusya’yı ciddi bir misilleme yapmak zorunda bırakmamalarını anlatan ifadeler yer aldı.

 Konu ile ilgili olarak Zharov alacakları cevaba göre hareket edeceklerini aktardı. Böyle bir konuda gerginlik yaşanması durumunda her iki tarafında nasıl hareket edeceği merak ediliyor. Google bu siteleri arama sonuçlarından çıkartır ya da arka plana atarsa Rusya’nın bu konuda nasıl bir tepki vereceği konusunda net bir bilgi yer almıyor. Gelişecek olaylardan sizleri haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir