Kategoriler
İnternet

Gençler suç örgütlerinin tehdidi altında

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, internetin karanlık yüzü olan Darknet hakkında uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada uluslararası suç örgütlerinin “Karanlık net” olarak adlandırılan internetin katmanlarında ticari faaliyetlerinin arttırdıklarına dikkat çekti. Günümüzde son yıllarda önemli konulardan biri olan kripto para türleri ise bu alanda oldukça yaygın kullanılıyor. Bitcoin’in internetin belirli katmanlarında ticari faaliyetlerde kullanıldığı biliniyor.  Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Sevil Atasoy aynı zamanda  Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) Üyesi olarak görevine devam ediyor.

Günümüzde gençlerin sosyal medya ve internette oldukça zaman geçirmesi uzmanlar tarafından endişe ile karşılanıyor. Gençlerin ilgisinin fazla olduğu bu alanda suç örgütlerinin faaliyetleri ise giderek artıyor. İnternet üzerinden tuzağa düşürdükleri gençleri kötü emelleri doğrultusunda kullanan örgütlerin sayısı dünyada çok fazla. Bu yüzden de ailelerin internet kullanımı konusunda dikkatli ve bilgili olmaları şart.  Aileler belli programlar kurarak kötü amaçlı kullanılan sitelere erişimi engelleyebilirler. Böylece çocuklarını bu risklerden uzak tutabilirler.

Prof. Dr. Sevil Atasoy ise yaptığı açıklamada “Son verilere göre, yasa dışı ürün ve hizmet alış verişi için geniş kapsamlı, üstelik kimlik bilgilerinin gizlenebildiği bir platform özelliğini taşıyan kripto ya da darknet-piyasalarının yaklaşık üçte ikisini uyuşturucu ticareti oluşturuyor. Küresel uyuşturucu kaçakçılığı içindeki oranı şimdilik % 45’ler dolayında olmakla birlikte, kripto piyasaların hacmi her geçen gün artıyor ve bir kaç yıl içinde yasa dışı uyuşturucu ve sentezlerine gerekli öncül kimyasalların ticaretinin tümüyle bu mecraya kayacağı öngörülüyor.” dedi.

Aynı zamanda bu alanda siber devriyelerin kurulması gerektiğini aktaran Atasoy, personel sayısının arttırılması ve bilgilerin sürekli güncellenmesi konusu hakkında da uyarılarda bulundu.

Kaynak : ticaret gazetesi

düzce escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir