Kategoriler
İnternet

Bitcoin Nasıl Bu Hale Geldi ve Nasıl Son Bir Haftada Bu Kadar Rekor Kırdı

Yaklaşık son bir haftadır, devamlı kendi kendine, kendi reklamlarını bile geçen ve 3400 dolar fiyatı aşmış olan Bitcoin, başarısının arkasında ne var diyerek milleti merak duygusuna sürükledi.

Eğer yatırımınızı Bitcoin ile yılbaşı zamanında yapmış olsaydınız, yaptığınız yatırım şuan 3 katından bile daha fazla değer kazanmış olacaktı. Bitcoin’in bu kadar ayakta durmasını sağlayan bilgisayar programları, bir önceki ayın başında sistemin güncellenmesi konusunda altyapıyı düzenlenmek şarttı. Çünkü gelen yoğun istekler nedeni ile yetersiz gelmeye başlamıştı.

Bitcoin De Yapılan İşlemler

Bitcoin tüm bloklarının birbirine eklenip kriptolanan bir blok zincirinin oluşturulması sonucunda gerçekleşiyor. Ancak yeni yapılacak olan güncellemeye kadar blok zincirlerinin veri tabanlarının, 10 dakika içerisinde 1 megabayt veri işleyebilmesine kadar yetme şansına sahipti.

Yani 7 saniye içerisinde 7 işlem yapabiliyordu. Büyük çaplı Bitcoin işlemleri için de, eski saat sistemi yer alıyordu. Var olan bu sorunun ortadan kalkması için Segwit2x isimli bir yazılım fikri sunulmuş. Bununla beraber bitcoin de yapılan işlemlerin birkaçı blokların dışına taşınacak ve paralel depolama ile Bitcoin işlemlerindeki veri transferinde hız oldukça artışa uğrayacak. Firmanın içerisinde bulunan programcılar, bu güncellemeye olan inançlarının%100 olduğunu belirtmiştir. Daha sonrasında Bitcoin Cash adlı çözüm fikri ortaya atıldı. Verilerin blok dışına taşınması olayına karşı çıkıldı. Onun yerine blokların kapasitesini 1 megabayttan 8 megabayta çıkması için yeni fikir sunuldu.

Son Nokta Olarak Bitcoin Ayrıldı

Taraflar arasında daha önce bir anlaşma yoktu ve bitcoin fiyatlarında olan yükseklik durumu incelenmeye başladı. En sonunda elektronik cüzdan hizmetine sahip olan şirketler, yönlerini Segwit2x’e çevirdiler ve Bitcoin Cash, Bitcoin’den ayrılarak yeni sanal bir para birimine dönüştü.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir