Kategoriler
İnceleme

Zamanı 1.2 Trilyon Kere Durdurmak!

Mobil cihazların, profesyonel kameraların ve daha pek çok teknolojik aletin insanların hayatlarına girmesiyle birlikte “anı ölümsüzleştirmek” denilen ve hemen herkesin kameralarını gün içinde pek çok defa kullanmasından kaynaklı olarak 2017 yılı sonuna kadar insanların 1.2 trilyon kere fotoğraf çekecekleri saptandı. Özellikle akıllı telefonların piyasaya çıkmasıyla birlikte geliştirilen kamera özellikleri sayesinde, profesyonel kameralara taş çıkarır hale geldi. Öyle ki mobil fotoğrafçılık adı verilen ve bunu meslek haline getirmiş insanlar bile ortaya çıktı. Bu durumda da hemen herkesin elinde bu akıllı telefonlardan olduğu düşünüldüğünde çekilen fotoğraf sayısında da muazzam bir artış olduğu görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda;

2013 senesi içerisinde çekilen toplam fotoğraf sayısı 660 milyar,

2014 senesi içerisinde 810 milyar,

2015 senesi içerisinde 1 trilyon,

2017 senesi içerisinde 1.1 trilyon fotoğraf çekimi gerçekleştirilmiş. Bu miktarın 2017 senesinin sonuna kadar 1.2 trilyon olması bekleniyor.

Fotoğraf Çekimine Sosyal Medya Etkisi

2017 senesi içerisinde çekilen ve yıl bitene kadar çekilecek olan fotoğrafların cihazlarının çoğunluğunu mobil telefonlar oluşturuluyor. %85’lik bir orana sahip olan akıllı cihazların yanı sıra profesyonel makinelerden çekilen fotoğraf oranları %10.3 oranında olurken, tabletlerin kullanımı ise %4.7 oranı olarak yapılan araştırmalar sonucunda görülebiliyor. 2010 senesinde en yüksek satış oranıyla birlikte kamera satışları 121 milyon civarında bulunuyorken akıllı cihazların insanların hayatına girmesiyle birlikte bu satışlar 2017 yılına gelindiğinde 10 milyon civarına kadar gerilemiş. Bu gerilemenin ve telefonlardan çekilen fotoğrafların oranlarının bu kadar yüksek olmasının en büyün etkeni ise sosyal medya. Gün içerisinde sosyal medyayı aktif olarak kullanan ve bu aktiflikten dolayı sürekli fotoğraf çeken insan sayısında ciddi bir artış görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir