Kategoriler
Donanım Haberleri

Ekran kartı pazarında Nvidia yükselişe geçti

Ekran kartı sektöründe Nvidia ve AMD rekabeti sürmeye devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde Nvidia yükselişe geçerek AMD’yi geride bıraktı.

Ekran kartı sektörünün iki önemli firmasından biri olan Nvidia yılın üçüncü çeyreğinde satışlarını arttırmayı başardı. Yapılan pazar araştırmasına göre ekran kartı pazarı %29’luk bir büyüme gösterdi. Ayrıca yıllık bazda ise bu büyümenin oranı %21 civarında.

Ekran kartı sevkiyatları incelendiğinde ise %14.4 lük bir büyüme söz konusu. Bu büyüme son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Bu büyüme oranları incelemeye alındığında AMD’nin bu büyümeden pay alamadığını görüyoruz.  Büyümeden yararlanamayan AMD’nin bu konuda belli başları sebeplerinin olduğu biliniyor. Vega ekran kartlarında yaşanan stok sıkıntısı ve Polaris ekran kartlarına ilgi olmaması AMD’nin pazar payının %30’dan yüzde 27 lere gerilemesine neden oldu.

Nvidia tarafını incelediğimizde ise satışlarını arttırdığını görüyoruz.  Firma üçüncü çeyrekte pazar payını %73 seviyelerine yükseltti.   Ayrıca AMD her ne kadar pazar payında düşüşe geçse de 2015 yılında pazar payının %18 olduğunu biliyoruz. Yani 2 yıl sonunda %30 lar da olması firma için iyi olsa gerek.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir