Kategoriler
Teknoloji

Zorlu Grubu Nikel satışına başlıyor

Zorlu Grubu Manisa’da bulunan tesislerinde nikel işlemeye başlayacak. Gördes’te bulunan tesiste 100 ton topraktan yaklaşık olarak 2 ton nikel elde ediliyor. Nikel de işlenerek 11 bin dolar civarında  bir maden oluşturuluyor.

Dünyada bir çok madenin ülkemizde olduğunu biliyoruz. Dünya genelinde bulunan 90 çeşit maden türünün 77’si ülkemizde mevcut durumda. Ancak maden ithalatı konusunda henüz istenilen seviyede değiliz. Çünkü yıllık olarak 11 milyar dolarlık kaynak ayırabiliyoruz.  Madenlerin cevher halinde satışının kazanç sağlamadığı, işlendiği zaman ise büyük değer kazandığı biliniyor.

Zorlu Grubu ise Manisa’da bulunan işletmesinde yeni çalışmalar yapıyor. Nikeli yüksek katma değerine ulaştırmak için belli başlı çalışmalar yaparak bu konuda lider firmalardan biri olmak istiyor. Nikelin cevher halindeki fiyatı 30 dolar civarında iken işlendikten sonra  ise 11 bin dolar seviyesine geldiği biliniyor. Dünya genelinde ise 178 milyon ton nikel olduğu biliniyor. Bunun 1 milyon tonu ise Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’de nikel kullanımı ise yıllık olarak 3 bin 800 ton seviyelerinde.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül  “Tesisin ikinci fazı için 860 milyon dolarlık yatırım yaptık. Yatırımların sonunda şirketimizin 10 bin ton olan nikel metal kapasitesi 20 bin tona çıkacak. Meta Nikel şu an yıllık 120 milyon dolar ihracat yapıyor. Ayrıca Eskişehir’de rezerv geliştirme, Uşak’ta etüt çalışmamız var.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Ülkemizde bulunan maden kaynaklarının işlenerek satılması ülke ekonomisi açısından oldukça önemli. Bu konuda devlet destekli bir politika yürütülürse başarılı çalışmalar ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir