Kategoriler
Teknoloji

Toyota Kirobo Mini’nin satışına başladı

Toyota avuç içine sığabilen Kirobo Mini’nin satışına başladı. Toyota tarafından geliştirilen bu mini robot uzayda konuşan ilk robot unvanına sahip.

Toyota’nın Japonya’da satışına başladığı bu mini robot avuç içine sığabiliyor. Dünyanın en küçük robotlarından biri olan Kirobo isimli robot, oturduğu zaman yaklaşık 10 cm uzunluğunda. Ancak ayağa kalktığında ise 34 cm uzunluğa ulaşıyor.  Toyota’nın geliştirdiği bu robotun asıl amacı ise insanlarla arkadaşlık etmek. Yani bir Kirobo’ya sahip olursanız, bu sizin yakın arkadaşınız olabilir.

Teknolojinin gelişmesi ile yapay zekaya sahip robotlar da hızla üretiliyor. Dünyanın bir çok devi robot sektöründe öncü olmak için AR-GE çalışmaları yapıyorlar. Her geçen gün geliştirilen robotlar kullanıcılara tanıtılıyor. Kirobo Mini  bu robotlardan bir tanesi. Kirobo kafasında bulunan kamera sayesinde kişinin yüz ifadesini algılayıp buna göre cevaplar veriyor. Ayrıca Kirobo kişilerin seslerini de ayırt edebilme özelliğine sahip. Yapılan açıklamaya göre Kirobo gün geçtikçe konuşma yeteneği kazanacak ve yeni bilgiler öğrenecek.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre ise Kirobo’yu arabaya bağladığınızda ise sizinle benzin miktarını paylaşabiliyor. Yani bir nevi asistan diyebiliriz.  Bunun dışında akıllı ev sistemleri ile de uygun çalışıyor. Kapının kilitli olup olmadığı, ısıtıcıların durumu hakkında bilgiler verebiliyor.

 Kirobo’nun arkadaşlığından bahsederken yıllar önce  Sanal bebekler vardı. Milyonlarca insan tarafından ilgi görmüş hatta mezarlıklar yapılmıştı. Günümüzde de robot mezarlığı olacak mı ?  diye düşünmüyor değiliz 🙂  Peki sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir