Kategoriler
Teknoloji

Intel’in otonom sürüş raporu

İntel tarafından yayınlanan otonom sürüş raporu dikkat çekici. Pazardaki yerini şimdiden almak isteyen İntel  bildiğiniz gibi önemli bir yatırımcı olan ve İntel tarafından 15 milyar dolar karşılığı satın aldığı Mobileye ile otonom araçların en önemli donanım tedarikçilerinden birine dönüştü.

Raporun detayları

İntel‘in yayınladığı raporda 2050 yılı oluşacak ekonomik güç ve insan hayatındaki önemli yerine değinildi. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde otonom araçların 800 milyar dolarlık bir ekonomik güçten söz edilmekte. Söz konusu ekonomik güç 2050 yılına ulaşıldığında yıllık 7 trilyon dolar seviyelerine çıkacak. Belkide en önemli detaylardan bir tanesi insan hayatı yönünde. 2035 ve 2045 yılları arasında otonom sürüş teknoloji ile güvenli araç sürüş özellikleri sayesinde yarım milyar kadar insan hayatının kurtulacağı belirtiliyor. Bunun nedeni ise bu güvenli sürüş özellikleri ile trafik kazalarının minimize olmasından kaynaklanacağı belirtiliyor.  Rapor da dikkat çeken diğer konu ise yolcu ekonomisi.

Yolcu ekonomisi detaylı ne

İntel raporunda dikkat çeken önemli detaylardan bir tanesi ise “yolcu ekonomisi ” olarak adlandırdığı bir oluşumdan bahsediyor. Otonom araç teknolojisi ile dev robot otomobil üreticileri araç satmanın yanı sıra dev taksi filoları kurarak daha büyük paralar kazanma yoluna gidecekler.

İntel’in konumu

İntel bu oluşum tam da merkezinde olmak ve pazardaki payını almak istiyor. İntel otonom araçlara sensör üreten en güçlü şirket konumda şuan da ve bu yıl sonuna kadar 250 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı hedefliyor. İntel ve BMW‘nin ortak olduğu otonom sürüş programı dahilinde geliştirdikleri ilk akıllı otomobili yıl sonunda yollarda görücüye çıkarmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir