Kategoriler
Teknoloji

İnsanoğlu Marsa Gidiyor! Gidiş Tarihi Netleşti…

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), son günlerde önemli gelişmelere imza atıyor. Bu kez de Mars’a ilk ayak basılacak tarih netleşti… İddiaya göre Mars’a ilk insan 2030 yılında ayak basacak!

NASA Piroteknik Sistemler Mühendisi Sırrı Oğuz’dan konuyla ilgili açıklama geldi. 2030’da Mars’a ilk kez ayak basılacak; gidiş dönüş yolculuk toplam 1 yıl içinde gerçekleşebilecek…

NASA‘nın tek üst düzey Türk mühendisinin yaptığı açıklama, dün Malatya’da düzenlenen ‘ROBOCOT Malatya 2017 Bilim Şenliği’ etkinliğinde geldi. Malatyalı İşadamları Derneği, Yeşilyurt Belediyesi ve Malatya Teknopark tarafından düzenlenen bilim şenliği İnönü Üniversitesi’nde gerçekleşti. Oğuz, 2008’den beri Mars seyahati için hazırlanan Orion uzay aracı için mühendislik yapıyordu. Orion’un ilk görevi Mars’a ilk insanlı uçuşu yapmak olacak. Şu anki teknoloji ve imkanlarla sadece Mars’a gidilebileceğini ancak dönüş yapılamayacağını vurgulayan Oğuz, gidiş dönüş için kesin tarihin 2030 yılı olduğunu belirtti.

Mars’a Orion ile gidiş 6 ay sürecek. 3 kişilik mürettebat ekibi olacak. Çalışmalar tamamlandıktan sonra 6 aylık dönüş süreci başlayacak. NASA, bu yolculuk için 3 özel şirkete kargo ve insan taşıyacak uzay aracı yapma yetkisini üstlendi. 3 şirketten biri Türk çiftin sahip olduğu Sierra Nevada şirketi oldu.

Dream Chaser uzay aracı yalnızca kargo taşıyabilecek. İnsanlı uçuş için de birkaç yıl içinde gereken izin alınacak. Uzay çalışmalarına destek verecek şirketlerden biri de Türk Roketsan şirketi. Roketsan roket yapabilecek kapasiteye sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir