Kategoriler
Teknoloji

DARK WEB SİBER SALDIRILAR İÇİN ORGANİZE OLUYOR

Dark webte organize olarak siber saldırılar için yapılanmaya devam ediyor. Siber saldırıların bu sebeple maliyetleri oldukça fazla olmaya başlıyor. Alınacak tedbirler neler?

Dark web yeni derin İnternet siber saldırılarda daha etkili olabilmek için yapılanmaya devam ediyor. Her geçen gün bir siber saldırı ile karşı karşıyayız. Dolayısı ile bu siber saldırıların maliyetleri oldukça fazla. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay meydana gelen siber saldırının çapı ve maliyeti oldukça fazla ve ağır olmuştu. Hatta üretim bile durmuştu ülkemizde bu yüzden.

O yüzden devletlerin ve özel sektör kurumlarının siber saldırılara karşı mutlaka özel ekipler kurması ve 7/24 bu saldırıları takibe alması lazım. Bu gün siber saldırı maliyetinin dünyaya maliyetinin 2,1 trilyon doları bulabileceğini söyleyen IBM Türk Güvenlik Ülke Lideri Engin ÖZBAY bunun için ciddi çalışmaların biran önce gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

Özbay konuyu şu şekilde detaylandırıyor, dark webte siber saldırı için gereken her şeye ulaşılabildiğini, dark webte (Derin İnternet) hizmet verenlerin call centerları bile olduğunu söyleyerek derin İnternet’in müşteri memnuniyetiyle çalışıyor, kredi kartı bilgilerinden siber saldırı için hizmet vermeye kadar her yolu kullanıcılar için açıyorlar.

Buna alınabilecek en iyi tedbirlerden biri ise siber bağışıklık sistemidir dedi. Özbay günümüzde elektronik cihazların çok fazla yaygınlaşmasının neticesinde sürekli bir tehdit altında olduğumuzu ve bunu için Siber Olay Müdahale Ekiplerinin (SOME) daha efektif hale getirilmesi gerektiği bu ekiplerin 7×24 izleme yaparak olaylara müdahale etmelerinin güçlendirilmesi gerektiği ayrıca kamu kuruluşları arasında bilgi paylaşımı ve koordinasyonun artırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir