Kategoriler
Teknoloji

Bilişim Zirvesi 17 Panelinde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Ele Alındı

Bilişim Zirvesi 17 panelinde Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ele Alındı. Yeni gelen kanunla beraber şirketlerin dikkat etmesi gereken bir çok konu bulunuyor. Dünyada son zamanlarda kişisel verilerin korunması hakkında atılan bir çok adım var. Yeni yasa ve kanunlar ile bu çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor.

Türkiye’de de yeni kanunla beraber konu hakkında usulsüz davranan şirketleri milyon TL lik cezaların beklediği söyleniyor. Bilişim Zirvesi’17 kapsamında, “Etik Açıdan İş Zekâsı ve Analitik” konulu, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun da ele alındığı önemli bir panel düzenlendi. Ülkemizin önemli kariyer ve iletişim koçlarından biri olan Nuray Akmeriç‘in yönetimini yaptığı panele  Tarlan-Baksı Avukatlık Ofisi ortaklarından Av. Derya Baksı,  Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Meltem Turhan ve PepsiCo Türkiye Veri Yönetim Organizasyon Müdürü Metehan Topgül gibi isimler katıldı.

Panelde yapılan açıklamalara göre 7 Nisan 2018 tarihine kadar  yeni kanundan önce elde edilen verilerin kanuna uygun hale getirilmesi gerekiyor.  Bu konuda en önemli detay mahrem kişisel bilgilerin gizlenmesi olarak ele alınıyor. Yapılan kanun çalışmaları doğrultusunda elde edilen verilerin kanuna uygun olması için son tarih olan 7 Nisan’dan sonra büyük miktarda idari para cezaları kesilebilecek.

Milyon liralara varacak cezalar yolda

Yeni kanun ile birlikte tüketicilerin bilinçli olması, firmaların ise bu sürece iyi adapte olmasının önemi belirtildi.  Ekonominin yakın gelecekte  dijital ortamda yani internette olacağı söylenirken, veri güvenliğinin ne kadar öenmli olduğu konusunun altı çizildi. Panelde konuşmacıların yaptığı açıklayama göre internette yer alan bilgilerin toplanması ve yayınlanması durumunda kişisel rızanın zorunlu hale geleceğinin altı çizildi.

Bu konuda yapılan çalışmalara istinaden tüm şirketlerin yeni kanuna uygun bir şekilde elindeki verileri düzenlemesi bekleniyor. Bir çok firmanın bu konuda adımlar atması ve yeni sistemler geliştirerek uygun hale gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde büyük ölçüde para cezasına maruz kalabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir