Kategoriler
Yazılım

Windows 10 Kullanıcıları Artıyor!

Microsoft’un her yıl gerçekleştirdiği yıllık hissedarlar toplantısında CEO görevini üstlenen Satya Nadella, Windows 10 kullanan aktif cihaz sayısını duyurdu.

Tam 600 milyon cihaz

Telefonlar, kişisel bilgisayarlar, IoT cihazlar, HoloLens ve Xbox One oyun konsolları da dahil olmak üzere aylık tam olarak 600 milyon aktif cihaz sayısına ulaştı. Firma son olarak 10 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Build 2017 geliştirici konferansında işletim sisteminin kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini belirtmişti. Windows 10’un ücretsiz yükseltme dönemi bittiğindeyse Windows 10 kullanan cihaz sayısı 350 milyon civarındaydı.

Firma, 2015 yılının Temmuz ayında çıkışını gerçekleştiren Windows 10 işletim sisteminin 2-3 yıl içinde 1 milyardan fazla cihazda çalışır vaziyette olacağını öngörmüş ancak gidişatı gözden geçirerek bu hedefi aşağı çekmek durumunda kalmışlardı.Henüz birçok şirketin Windows 10’a geçiş yapmadığını ve bu geçişlerin gerçekleştiğinde bu rakamların daha da artacağını belirtmek isteriz.

Windows geçmiş yıllara göre 10 sürümü ile birlikte kullanıcı sayısını yakalayamasa da halen sektörün en güçlüsü. Linux tabanlı işletim sistemleri her ne kadar yayılsa da büyük firmalar yatırım yapmadılar. Linux’ü elinden tutacak bir şirket ortaya çıkarsa Windows ile yarışır hale gelecektir. Bu arada Türkiye’nin de kullandığı Pardus işletim sistemini unutmayalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir