Kategoriler
Yazılım

Güvensiz Otel WİFİ’leri Rus Hackerlar Tarafından Ele Geçirildi

Rus hackerlar Avrupa’da 7, Orta Doğu’da ise 1 otelin WİFİ’lerini güvenilir olmadığı için ele geçirdi. Hackerlar bu WİFİ’yi kullanan kişilerin bilgilerini de çalıyor. Bu konuda gerekli güvenlik önlemini alan turistler, gittiği yerlerde ve konakladığı otellerde herhangi bir problem yaşamamak adına VPN kullanılıyorlar. Herhangi bir hack durumunda VPN kullanıcıların tüm bilgilerini şifrelediği için, bilgilerin çalınma olasılığı da ortadan kalkmış oluyor.

GAMEFISH Adlı Zararlı Bir Yazılım Tespit Edildi

Bir ağ güvenlik sitesi olan FireEye, insanların bu sorundan dolayı VPN kullanmalarının gayet normal olduğunu belirtti. Ayrıca FireEye, insanların VPN kullanmaya devam etmesi gerektiğini de dile getiriyor. FireEye, Avrupa’da 7 ve Orta Doğu’da 1 otele e-posta yoluyla gönderilen bazı kötü belgelerin olduğunu ortaya çıkardı. Bu belgelerle birlikte GAMEFISH adı verilen zararlı bir yazılım da ortaya çıkıyor. Bu duruma neden olan Rus hacker grubunun adının ise APT28 olduğu açıklandı. Bu hacker grubu Fancy Bear olarak da biliniyor.

Bu zararlı yazılım sayesinde korsanlar herhangi bir güvenlik koruması bulunmayan ağlara kolay bir şekilde ulaşabiliyor ve kullanıcıların tüm verilerini görüntüleyip düzenleme yapabiliyor. Kullanıcıların VPN kullanmaması nedeniyle hackerlar tarafından kişilerin kullanıcı adları ve şifreleri rahatlıkla görüntüleniyor. Bu tarz durumlarda da ortada oldukça ciddi sorunlar çıkabiliyor.

FireEye isimli güvenlik grubu bu konuda insanları uyararak dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor. Güvenlik grubu özellikle insanların gittiği mekanlarda ve konakladığı otellerde oldukça dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiyor. Zira bu tarz mekanlarda güvenli olmayan WİFİ’lerin bulunma riski daha fazla oluyor. Bu konuda özellikle yabancı otellerin daha güvensiz olduğu söyleniyor. Bununla beraber kamuya açık WİFİ alanları da birinci dereceden risk teşkil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir