Fren Balatası Neden Önemlidir?

Fren Balatası Neden Önemlidir?

Dikkat, şoförseniz motorlu bir araç kullanıyorsanız mutlaka fren balatalarının işlevleri ve sorunları hakkında bilginizin olması gerekir. Eğer ki aracınız frene basıldığında ses çıkartıyorsa kısa zaman sonra freniniz tutmayacaktır. Çünkü fren sistemi ve fren balatası sürtünme yoluyla aracı durduran bir mekanizmadır ve sürtünmeden dolayı zamanla aşınır ve önce ses verir sonra da tamamen arızalanır. Bunu için de fren balataları imalatı çok önemli bir husustur.

Motorlu taşıtlar için güvenlik, güvenlik içinde fren sisteminin hayati olduğunu unutmamalısınız. Kullandığınız aracınız için büyük öneme sahip olan güvenlik unsuru olan fren balatasından beklenen en önemli özellikleri de mutlaka bilmelisiniz.

Fren Balata Sistemi

 

Fren balataları, sabit sürtünme ile çalışan bir mekanizma olup sürtünme sayesinde araçların durmasını sağlar ancak bu sürtünme zamanla balatanın da aşınmasına zaman içinde tamamen aşınarak işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesine neden olur.

Sürtünme sırasında balatalara çok ciddi bir kuvvet uygulanır ve bu kuvvet aynı zamanda ısı enerjisine de dönüşür. Hem sürtünme hem de ısı balatayı eskitir, aşındırır ve işlevsiz hale getirir. Buna da balatanın bitmesi denir.

Peki fren balataları bittiğinde ne olur? Frenler zayıflar ve fren pedalına basıldığında aracın durma süresi uzar. Fren hidroliği de normalin altına düşmüştür ve bu durum, hareket halindeki herkesin güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak görülür. Fren balataları imalatı ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere pwrbalata.com adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Herkesin fren sisteminden ve fren balatalarından beklediği, aracın istendiği anda durması ve balataların kısa sürede yıpranmamasıdır. Bu nedenle, fren balataları imalatı gerçekten çok fazla dikkat gerektiriyor. Kaliteli bir fren balatası bile her seferinde güçlü sürtünmeye ve yüksek ısıya maruz kaldığı için zamanla kesinlikle yıpranacaktır.

Fren balatalarının neden değiştirildiği ne sıklıkla değiştirilmesinin gerektiği ve balata takarken ne yapılması gerektiği konusunda sürülülerde bilgi sahibi olmalıdır. Fren balatalarının ömrünün ne kadar olduğu merak edildiğinde ise bu durumda söz konusu balatanın kullanım zamanı değil, aracın kilometresi daha çok dikkate alınır. Genel olarak, fren balatalarının ortalama hizmet ömrü 50-55 bin kilometredir. Bu konuda her şeyi pwrbalata.com sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

https://www.pwrbalata.com/ana-sayfa/

 

 

Yayım tarihi
Mobil olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir