Kategoriler
Genel

Türk Mutfaklarının Olmazsa Olmazı Erişteler

Geleneksel Türk lezzeti arasında yer alan erişteler, günümüz Anadolu bölgesinde, sonbahar ayları geldiğinde kışa hazırlık yapmak için genelde hamarat kadınların hazırlıkları arasında yer almaktadır. Erişte lezzetiyle beraber bugün, gerçekten de Türk mutfağında baş tacı olan lezzetler arasında bulunur. Yağ, yumurta, un ve tuzun birleşimiyle beraber hamur halini alması sayesinde çeşitli seçeneklerde kesim modelleriyle beraber elde edilir. Bununla beraber kesme hamur adı da alan erişteler, kesim sonrasında oda sıcaklığında veya güneş alan bir odada kurutulmayı beklemesi için kurutulur. Bu aşamada da makarna olarak çeşitlenir.

Kış aylarında tüketilmek adına hazırlığı yapılan taze erişte ürünlerini en iyi ve güvenli bir biçimde nasıl korursunuz? Bunun için kış ayı boyunca muhafaza edebileceğiniz, kuru alanlarda sağlıklı şekilde koruyabilirsiniz. Bez torbalarda nemlenmesini önleyebilirsiniz ve böylelikle uzun hava alan yerlerde güvenli şekilde saklayabilirsiniz. Hem sağlık açısından hem de nemlenerek erimemesi için, lezzetli bir tazelikte kalması için cam kavanozları da tercih edebilirsiniz. Cam kavanoz kapağını örterek de bezle iyi örtüldüğü takdirde hava almadan en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Erişte ürünlerinizi uzun süre muhafaza etmek için, her zaman hem serin hem de kuru alanlarda muhafaza ediniz. Bu sayede cam kavanoz veya bez torbalarda olmasıyla beraber gönlünüz rahat şekilde muhafaza edebilir olacaksınız.

Eriştenin Faydaları Nelerdir?

İçeriği açısından kıymetli lezzete sahip olup çorbası, yemeği, makarnası yapılan erişte eşsiz lezzeti sayesinde olmazsa olmazlarımızdan biri olarak her zaman fayda sağladığı bilinmektedir. İçeriğinde bulunan B1, B2 ve A vitaminleri açısından da zengindir. Doyurucu bir besin olup uzun süre tok tutar. B grubu vitaminleriyle beraber günlük alınması gerek tüm enerjiyi almış olursunuz.

Sağlıklı bir şekilde vücutta kolay sindirilebilir olmasıyla beraber düzenli tüketimi sayesinde de vücutta kemiklerin ve eklem yerlerinin güçlü tutulması noktasında faydalıdır. Kemik gelişimi için yararlı olduğunu söylenir. Şeker hastası olmamak adına erişte tüketimi önemli olmakla beraber, kolesterolü düzenleyip kalp, damar tıkanıklığı, kalp hastalıklarına da yakalanma olasılığınızı en aza indirir niteliğindedir. Cildinizin parlaklığını arttırmak adına erişte tüketebilirsiniz. İçerisinde A vitamini bulunan erişteler, en iyi şekilde sivilce, akne ya da siyah nokta oluşmasının da önüne geçerek temiz bir cilde sahip olmanızda fayda sağlar.

Lezzetli Eriştelere Nereden Ulaşabilirsiniz?

Anne eli değmişçesine değerlendireceğiniz nitelikte bazı markaların günümüzde elde açma erişteler sattığı bilinmektedir. Fabrika yapımı olmayan, doğrudan Anadolu topraklarından sofralarınıza uzanacak nitelikte ev yapımı erişte ürünlerini tercih edebileceğiniz şekilde siz de birtadinibilsen.com aracılığıyla faydalanabilirsiniz.

Burada çeşitleriyle beraber birbirinden farklı lezzetlerde eriştelere ulaşabilirsiniz. İçlerinde leziz karışımlarla hazırlanan erişteler başta olmak üzere; isteyenlere özel sade erişteler, domatesli erişteler, tam buğdaylı erişte ürünleri, kesme stiline göre İtalyan, portakallı seçeneklerde erişteler alabilirsiniz. Pilavlık, kare kesim ya da kıvırcık gibi modellerde kesimlere göre de birçok erişteye hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir