Kategoriler
Genel

Ticari Mesajlar İçin Tanınan Süre 3 Ay Uzatıldı

İleti yönetim sistemi ya da ticari mesajlar olarak adlandırılmakta olan bu sistem, ticari anlamda elektronik ortamlardan yapılan iletilerin izinlerini sağlamaktadır. Son zamanlarda şikâyetlerin artması ile beraber, uygulamaya alınmış olan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sisteminde, ticari mesaj onaylarının yüklenmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılan ve duyurulmuş olan yeni bir düzenleme, onay yüklenmesi için tanınmış olan süreyi 3 ay olarak uzatmış, hizmet sağlayıcılarına 1 Aralık 2020 tarihine kadar ticari mesaj onaylarını yüklemeleri için süre verilmiştir.

İleti yönetim sistemi, ticari anlamda gerçek ya da tüzel şahıslar tarafından kullanılmaktadır. Bu çerçevede genellikle ürün ya da hizmet tanıtımları gerçekleştirilmekte olup, kullanıcılara telefon numarası, SMS ve çağrı merkezleri gibi yerler aracılığı ile erişilerek, ileti gönderimi yapılmaktadır. İleti yönetimin bir güvenlik sistemi mevcut olup, bu standartlar dâhilinde çalışmaktadır. Burada kullanıcılar da kullanıcılara gönderilen iletilerde red ve onaylama ile ilgili kayıtların tutulması da sağlanmaktadır.

Belirtilen kanunlar ve yasaların ışığı altında hizmet sağlayıcıları, ticari anlamda iletiler için, e-posta, arama ve SMS ve benzeri kanallarını, gerçek ya da tüzel şahısların bir aracılığı ile kontrol etme, iletilerin düzenlemesini ve gönderilmesini yapma gibi hakları mevcut bulunmaktadır.

Bu sistemin kullanılabilmesi ve ticari anlamda mesaj yollanabilmesi için, başvuru yapmış ve onay almış olmak gerekmektedir. Burada belirlenen tarihe kadar, hizmet sağlayıcı taraf, ileti yönetim sistemi bünyesine aktarılmış olmalıdır. Bu aktarım gerçekleştirildikten sonra, onay gelmesi gerekmektedir. Bu onayın verildiği takdirde, hizmet sağlayıcı artık ileti gönderimini yasal bir şekilde yapabilecektir.

Tüm bu noktalardan önce hizmet sağlayıcı, MERSİS numarasını almış olmalıdır. Bu konuda gerçek ya da tüzel kişi olarak ayrım yapılmamaktadır. Bundan sonra ileti yönetim sistemine kayıt ile form doldurularak, imza yetkisi olan kişinin T.C. Kimlik Numarasını, cep telefonu numarasını ve kurumsal e-mail adresini vermiş olması gerekmektedir. Bu formu doldurmak, sisteme girmek  için gerekli bir işlemdir. Tüm belgeleri ilgili şekilde doldurduktan sonra, belgelerin kontrolü sağlanmakta, ardından da hesabın açılması işlemi yapılmaktadır.

Kaynaklar;

https://www.arge24.com.tr/

https://www.arge24.com.tr/iys-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir