Instagram’da Bedava Takipçiler Kazanma

Sıradaki içerik:

Instagram’da Bedava Takipçiler Kazanma

e
sv

Dell Batarya Sağlığı Nasıl Korunur?

avatar

teknolojihaberim

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eskiden laptop kullananlara aynı telefonlarda olduğu gibi, şarjı bitene kadar adaptörü takmayın ve tamamen dolana kadar da çıkartmayın diye tavsiyelerde bulunurlardı. Şimdi ise akıllı batarya sistemleri ile sürekli şarjda kullansanız bile, tamamen dolduğunda akımı kestiği söyleniyor. Ancak bu durum tamda böyle değil. Dell Servis tavsiyesi olarak açıklayalım. Siz kullanmaya devam ederken sürekli batarya harcarken bir yandan da doldurmaya devam ederek bataryanızın ömrünü tüketmektedir.

Dell Servis ile Batarya ve Bilgisayar Sağlığı

Detaylıca konunun üzerinde durursak, kapalı ve kullanılmayan bir bilgisayarda bu durumu düşünerek başlayabiliriz. Kenarda kapalı veya uyku modunda aktif kullanılayan bir laptop var ve adaptör takılı durumda. Bu şekilde evet doğru, akıllı sitemler ile piller %100 dolduğunda, akım kesilecek ve batarya sağlığı korunacaktır. Ancak aktif olarak kullandığınız bir bilgisayar düşünürsek, %100 dolmuş bataryayı yüksek performans gereksinimlerinde kullandığınızda harcamaya başlayacak.

Harcanan batarya seviyesi düşmeye başladığında belirli bir seviye sonra tekrar dolmaya ve siz kullanırken yine düşmeye başlayacak. Bu seri bir şekilde yaşandığında piiler sağlığı tükenecektir. Aslında çözümü eskiden basitti. Çıkarılabilen bataryalar yüksek performans gereken işler yapılacağı zaman çıkartılarak sadece adaptörden alınan elektrik ile çalışılabiliyordu.

Böyle olduğunda pilden enerji almadığı için daha yüksek performanslara çıkabilen bilgisayarlar, adaptör olmadan batarya ile kullanıldığında yavaşlamalar meydana gelir. Şimdiki gömülü bataryalara sahip dizüstü bilgisayarlarda da yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyulan işlemleri yapabilmek için yine mecburen adaptörü takmak durumunda kalıyoruz. Peki bu durumda batarya sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?

Batarya Sağlığını Korumak için Tavisyeler

Film, internette gezinme, vb. basit ve bilgisayarı yormayacak işlemlerde bataryanız ile kullanmalısınız. Eğer photoshop gibi grafik işlemleri yapılacaksa ya da oyun oynamak amacı ile kullanılacaksa zaten adaptörü takmanız gerekecektir. Yüksek performans çalışmalarında elektrik kaynağına ihtiyaç duyulacaktır. Bu gibi donanımı yük altında bırakacak işlemleriniz bittikten sonra tekrar bilgisayarı adaptör takılı olmadan kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Tüm bu tavsiyelere uyduğunuz halde batarya ömrünüz tükenirse Dell Laptop Servis merkezinden birebir orijinal dell batarya ya da A Kalite bir batarya ile değişim yaptırabilirsiniz. Gerekli tüm testler yapılarak teslim edilecektir.

 

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.